
JARMARK WIELKANOCNY W PRADZE, MUZEA I ZWIEDZANIE
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?
- Praga – z przewodnikiem miejskim (4-5 godzin)
- Hradczany: Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka z Wieżą Daliborką, Ogrody Pałacu Wallensteina, Mala Strana, Most Karola i Stare Miasto z Ratuszem Staromiejskim z reprezentacyjnym zegarem astronomicznym Orłojem.
- Klementinum - cudowna biblioteka oraz wieża widokowa (przewodnik)
- pobyt na jarmarku wielkanocnym
- Muzeum Narodowe w Pradze - przewodnik/audioguide
- Muzeum slivovice (Muzeum Śliwowicy) zwiedzanie i degustacja na bogato- przewodnik/ audioguide

DŁUGOŚĆ TRASY:
1200 km
Termin:
11 - 13 kwietnia
POZOSTAŁO:
Kochani, Praga, Praga, Praga… Wiosenna, świergocąca i kwitnąca. Praga… to niezwykłe miejsce turystyczne, ale jak się okazuje – pełne nieoczywistych niespodzianek! Przygotowaliśmy dla Was zupełnie nową propozycję - alternatywny program zwiedzania. Nie będzie to klasyczna wycieczka, gdzie odwiedzamy te same atrakcje co wszyscy. Postanowiliśmy zaproponować coś profesjonalnego i absolutnie interesującego - weekendowe zwiedzanie muzeów i obiektów, o których mało kto słyszał, acz Pragi klasycznej też nie zabraknie.
Zapraszamy na prawdziwą czeską Wielkanoc! Tradycyjne jarmarki odbywają się w miastach, na zamkach i w pałacach. Przeniosą nas w przeszłość, a świąteczne potrawy zachwycą każdego smakosza. Jednym słowem, program tegorocznych obchodów Świąt Wielkiej Nocy jest niebywale bogaty.
Czeska Wielkanoc wiąże się z tradycyjnymi jarmarkami na placach miast. Pierwsze zaczynają się już pod koniec marca. A co nas tu czeka? Można skosztować wielkanocnych przysmaków, przyjrzeć się zręczności rzemieślników i poznać tradycyjne zwyczaje związane z wiosennymi świętami.
Stolica Republiki Czeskiej zaprasza na barwny program świąteczny. Najpopularniejszą atrakcją jest coroczny jarmark wielkanocny, który odbywa się w trzech miejscach – na placu Wacława, na Rynku Starego Miasta i na placu Republiki. Tylko na Rynku Starego Miasta stanie około 100 stoisk z tradycyjnymi produktami czeskimi, między innymi z pisankami, koronkami, ozdobami wielkanocnymi, drewnianymi zabawkami czy kukiełkami. Każdego dnia jarmark odwiedza 10 000 osób. Na gości czekają nie tylko atrakcyjne produkty, lecz także bogaty program kulturalny, na przykład wystąpienia taneczne i muzyczne, pokazy rzemiosł dawnych, ozdabianie pisanek, wyplatanie rózg wielkanocnych i wyrób świeczek. Bajecznie, nieprawdaż?
Ale, ale, tym wyjazdem nie potraktujemy Pragi ani zwyczajnie, ani „po łebkach”. Dodajmy komfort kilkugodzinnego zwiedzania z przewodnikiem miejskim w małej, kameralnej grupie, bez przepychania, gdzie każdy i widzi i słyszy… to jest to! Ten wyjazd, to będzie pełnia Pragi w Pradze. Intensywnie, jak zwykle z nami. Wszyscy znają Most Karola, Hradczany czy Złotą Uliczkę, ale jak sami przyznaliście - mało kto odwiedził praskie muzea. Dlatego też zapraszamy Was do największego i najbogatszego w eksponaty Muzeum Narodowego, niepowtarzalnego Muzeum Śliwowicy z degustacją oraz do pięknego Klementinum z barokową biblioteką i radosnym wejściem na wieżę widokową! Obiekty te zdobyły wysokie oceny w Google, więc możemy Was zapewnić, że to będą absolutne hity naszej wycieczki. Program z miejskim przewodnikiem, to: Hradczany: Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka z Wieżą Daliborką, Ogrody Pałacu Wallensteina, Mala Strana, Most Karola i Stare Miasto z Ratuszem Staromiejskim z reprezentacyjnym zegarem astronomicznym Orłojem i inne…
Przewidujemy czas na „jarmarkowanie” i zwiedzanie indywidualne, każdy już będzie wiedział, czego w Złotej Pradze potrzebuje (oczywiście wyposażymy Was w mapki i pokierujemy).
Zapisy przyjmujemy tylko tych, którzy zapewnią o posiadaniu odpowiednio wygodnego obuwia. Nie ma żartów ;) Skorzystajcie już teraz naszej niewiarygodnie fantastycznej oferty i podejmijcie wyzwanie, które z pewnością Was zaskoczy…
Nie zwlekajcie z decyzją i zarezerwujcie dla siebie miejsca już dzisiaj! Nasza firma butikowa oferuje Wam nie tylko profesjonalną organizację, ale także wyśmienitą atmosferę i rzeczowy program zwiedzania. A po piątkowej integracji wszyscy będą tak zaprzyjaźnieni, że nie ma potrzeby zabierania kuzynostwa na doczepkę, nikt nie będzie samotnie błąkał się „w wielkim mieście” Pamiętajcie, ilość miejsc ograniczona, więc działajcie i dołączcie do nas na weekend 11 – 13 kwietnia. Z nami odkryjecie Pragę na nowo!
Piątek
- 16:30 wyjazd z Poznania (Górczyn, Stacja paliw Orlen ul. Zgoda)
- wieczorny przyjazd na miejsce noclegu
- integracyjna nasiadówka
Sobota
- Praga – z przewodnikiem miejskim (4-5 godzin)
- klasztor na Strahovie, skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na panoramę Pragi
- Hradczany z Zamkiem Praskim (z zewnątrz), katedrą św. Wita, w której przechowywane są regalia czeskich królów oraz malowniczą Złotą Uliczką
- Mala Strana – dzielnica słynąca z barokowych kamienic i pałaców, w których mieszczą sie obecnie budynki rządowe i ambasady
- Ściana Johna Lennona: pokojowy hołd w Pradze
- Most Karola - największa atrakcja stolicy Czech
- Staromiejska Wieża Mostowa i Brama Małostrańska
- Stare Miasto z Ratuszem Staromiejskim z reprezentacyjnym zegarem astronomicznym Orłojem
- David Černý – rzeźby
- Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO
- Klementinum - cudowna biblioteka oraz wieża widokowa (przewodnik)
- Praga – wspólnie, „trip” obiadem pysznym zakończony (nie wliczony)
- jarmarki wielkanocne i praskie szwendanie- indywidualnie (z naszymi podpowiedziami i mapkami)
- przyjazd wieczorny do hotelu
Niedziela
- Muzeum Narodowe w Pradze - przewodnik/audioguide
- Muzeum slivovice (Muzeum Śliwowicy) zwiedzanie i degustacja na bogato- przewodnik/ audioguide
- czas wolny na szamanie (pokażemy Wam miejsce, dokąd przybywają lokalsi) *
- wyjazd z Pragi w godzinach wczesno wieczornych
- 23:59 przyjazd do Poznania (Orlen Górczyn)
* jeśli czas i możliwości pozwolą
** kolejność zwiedzania może ulec zmianie
Program zwiedzania wiedzie przez:
Sobota:
Dzionek zwiedzaniem i praskim oddychaniem wypełniony. To pełnia Pragi w Pradze, z czasem grupowo spędzonym oraz samodzielnie regulowanym. Oczywiście kolorowe jarmarki i moc cudeniek. Obiad przewidziany w miejscu pysznościami czeskimi słynącym, a kieszeni nieogałacającym.
Praskie Klementinum to po zamku na Hradczanach drugi największy kompleks budynków historycznych w czeskiej stolicy. Od swego powstania aż do dziś jest centrum nauki i kultury. Już od ponad 200 lat ma tu swoją siedzibę czeska Biblioteka Narodowa i są tu przechowywane wszystkie najcenniejsze rękopisy znajdujące się w jej posiadaniu. Ponadto w archiwum można znaleźć dosłownie wszystkie książki i czasopisma wydane w ciągu ostatnich 200 lat.
Klementinum zajmuje powierzchnię 2 hektarów i należy do największych kompleksów barokowych w Republice Czeskiej. Do najciekawszych miejsc dostępnych dla zwiedzających należą: Kaplica Lustrzana z bogato zdobionym wnętrzem pełnym zwierciadeł, których nie można zobaczyć nigdzie indziej w całym kraju oraz barokowa sala biblioteczna ozdobiona pięknymi freskami i kilkoma cennymi historycznymi globusami. Warto również wspomnieć o organach, zainstalowanych w Kaplicy Lustrzanej w XVIII wieku. Punktem kulminacyjnym zwiedzania kompleksu będzie wejście na taras widokowy najdłuższej, nieprzerwanie działającej stacji meteorologicznej w Czechach. Wieża Astronomiczna o wysokości 68 metrów, z której roztacza się wspaniały widok na centrum Pragi
Kolorowe jarmarki wielkanocne. Czechy są idealnym zamysłem na przedświąteczne wiosenne jarmarki. Tu tradycja jarmarków jest wciąż żywa i bardzo atrakcyjna. W Pradze organizowane są aż 3 jarmarki: najpopularniejszy - na Placu Wacława, na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Republiki.
Oprócz zakupów ozdób świątecznych i produktów regionalnych będzie można obejrzeć występy muzyczne i taneczne oraz pokazy rzemiosł dawnych. Dla chętnych zorganizowano warsztaty zdobienia pisanek, wyplatania rózg wielkanocnych (pomlázky) i wyrabiania świeczek. Wszystkie jarmarki obfitują w stoiska gastronomiczne oferujące gorące i zimne przekąski oraz oczywiście najlepsze czeskie piwa, a nawet mocniejsze napitki. Przy okazji dowiecie się ciekawostek wielkanocnych i wiosennych oraz zobaczycie tradycyjne wiosenne strojne drzewka Pięknie będzie
Niedziela:
Muzeum Narodowe w Pradze, którego budynek główny znajduje się w samym centrum miasta przy Placu Vacława, zostało założone przed ponad 200 laty, w 1818 roku pod nazwą „Muzeum Patriotyczne“ w Czechach. W chwili powstania muzeum dużą rolę odegrały zbiory przyrodnicze czeskiej arystokracji. Budynek, który jest obecnie siedzibą muzeum, został ukończony w 1890 roku i jest wspaniałym przykładem precyzyjnego stylu neorenesansowego. Po wielu latach budynek został odrestaurowany, dzięki czemu możemy podziwiać sztukę minionych pokoleń.
Zbiory dziedzictwa materialnego z dzisiejszych terenów Republiki Czeskiej i z zagranicy.
W muzeum znajduje się prawie 14 milionów eksponatów z zakresu historii naturalnej, historii, antropologii, sztuki, muzyki i bibliotekarstwa. Z przyjemnością obejrzymy nie tylko wystawy, ale też sam zabytkowy budynek główny z pięknymi wnętrzami.
Ponieważ muzeum do maleńkich nie należy i oferuje różnorodne trasy zwiedzania, bez problemu zatem dostosujemy je sobie do własnych zainteresowań. Ponadto możemy zrobić sobie zwiedzaniową przerwę na kawę lub posiłek w jednej z muzealnych kawiarni, które oferują nie tylko smaczne dania, ale także piękne widoki na okolicę. Jauć! Odwiedzenie muzeum będzie torcikową wisienką wyprawy
Muzeum Śliwowicy w Pradze to niebywałe miejsce.
Ekspozycja muzealna składa się z wielu eksponatów związanych z produkcją i konsumpcją tradycyjnej czeskiej nalewki o smaku śliwki. Na wystawie zobaczymy destylatory, beczki oraz butelki z nalewką. Ponadto narzędzia służące do zbierania śliwek oraz przepisy na przygotowanie własnej nalewki! Nie obędzie się też bez udziału w ekskluzywnym pokazie 5D z wirtualną rzeczywistością!
Muzeum śliwowicy w Pradze to nie tylko miejsce dla miłośników alkoholi, ale również dla osób, które chcą poznać ciekawą historię i kulturę Czech. Śliwowica jest bowiem integralną częścią kultury tego kraju i stanowi ważny element wielu tradycyjnych uroczystości.
Niezwykle atrakcyjnym elementem wizyty w muzeum jest możliwość degustacji różnych rodzajów śliwowicy. Dzięki temu zwiedzający mają okazję spróbować nie tylko tradycyjnej czeskiej nalewki, ale również bardziej wysublimowanych alkoholi produkowanych na bazie tej owocowej nalewki. I jakże tam nie być, Busowiacy najmilejsi?
Jak widzicie program ciekawy, napięty (choć bywało trudniej), nóg i długości kliszy w aparacie nieszczędzący
Cena 695 zł zawiera:
Przejazdy, noclegi, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenia NNW i KL, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy (składki nie są przychodem biura)
Dodatkowo płatne gotówką:
2300 koron czeskich (wejściówki i przewodnicy w obiektach, bilety komunikacji miejskiej, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik czk: 100 koron = ok. 18 zł
Noclegi:
1. Agroturystyka w Piechowicach, pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami, bez śniadań (jest kuchnia)
2. Hotel *** w Pradze pokoje 2 i 3- osobowe z łazienkami i ze śniadaniem
Co zabieramy?
Picie (może termos?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki oraz produkty do kanapek na następne dni.
Oj, połazimy nieco, zatem wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Strój kąpielowy, ręcznik, klapki basenowe. Piersiówka z ulubioną zawartością nie zawadzi. Nie zapominamy o foto aparacie, power- banku, słuchawkach do smartfona i dowodzie osobistym. Karta EKUZ też nie zawadzi.
Piechowice: mamy w pełni wyposażoną w sprzęty kuchnię- uszykujecie i podgrzejecie (zabrać swą kawę czy herbatę).
Hotel Praga: są śniadania. Ponadto automat z napojami i przekąskami.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
- zapisy: formularz na www.busemzpoznania.pl
- zapytania: telefonicznie +48 573 327 881 lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl i w załączonej umowie
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- zaleca się wyrobienie karty EKUZ (bezpłatnie), wydawana w NFZ „od ręki”
- - nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
Opinie o nas i naszych wyprawach





