Drezno - jarmarkowo i zwiedzaniowo
Co zobaczymy, Gdzie będziemy
- Zwinger
- czas na indywidualne „chłonięcie” niepowtarzalnej atmosfery miasta
- Udział w jarmarku
- oraz spacerem :
- Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny- wewnątrz
- rynek z pomnikiem Marcina Lutra
- Hofkirche - kościoł katolicki- wewnątrz
- Tarasy Bruhla
- Opera Sempera
- Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß)
- porcelanowy obraz – orszak książęcy
POZOSTAŁO:
DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km
Termin: 16 grudnia
Busowiaki Drogie, porywamy Was do miasta, które pokochaliśmy od pierwszego ujrzenia, czym chwaliliśmy się po wielokroć. Owe miasto Dreznem się zowie, a i często obdarza się je mianem Florencji nad Łabą. To wyprawa iście świąteczna, a główny punkt programu, to Jarmarki Bożonarodzeniowe. Ale jeden z nich zachwyca szczególnie i w saksońskiej przygodzie ominąć go nie można. Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w całych Niemczech, to drezdeński Jarmark Struclowy „Striezelmarkt”, tego roku obchodzi swe 589. urodziny i to on właśnie przysparza miastu największego splendoru. Jego atmosfera zachęca do spacerowania, delektowania się specjałami i do robienia zakupów.
Nazwa "Jarmark Struclowy" powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli. Szczególnym wzięciem cieszy się tu rudawska sztuka snycerska, pierniki z Pulsnitz, łużyckie niebieskie tkaniny i gwiazdy betlejemskie z Herrnhut. Nie może oczywiście zabraknąć także oryginalnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej skąpanej w blasku olbrzymiej rudawskiej piramidy świątecznej (wysokość 14,61 m).
Oprócz Jarmarku Struclowego pojawi się dziesięć innych, zupełnie różnych jarmarków. Niczym łańcuch świateł trasa bożonarodzeniowych jarmarków przeplecie się miastem zalewając je morzem nastrojowych iskierek. Ponadto do naszej dyspozycji świąteczne pokazy, przedstawienia i koncerty, nawet po 150 występów dziennie! Domek z pierników, drewniane figurki, piernikowe figurki, ręcznie wykonane figurki z suszonych śliwek o długiej historii oraz diabelski młyn i atrakcji całe mnóstwo, których zliczyć nie zdołamy.
Tego dnia zacnego weźmiemy udział w Drezdeńskim Festynie Piramidy Świątecznej. Bajecznie się zapowiada :)
Dajmy się ponieść adwentowemu nastrojowi i magii świątecznych zapachów :)
Zaś pośród dnia nacieszymy się urokiem zabytków i innych atrakcji miasta. Pozwiedzamy i pobywamy, oszczędzać się nie zamierzamy.
Najbardziej medialnym zabytkiem miasta jest Zwinger, przepiękny późnobarokowy zespół architektoniczny. Nikt nie jest w stanie przejść obok obojętnie, nie wyłączając nas. Zatem gro czasu spędzimy też w tym cudownym miejscu. Tu oprócz Zbiorów Porcelany znajduje się część główna, a mianowicie Galeria Obrazów Starych Mistrzów wraz z kolekcją rzeźb do 1800 roku (co ważne, świeżo po generalnym remoncie). Galeria ta, to jedna z ważniejszych galerii malarstwa w Europie (obok Luwru czy Ermitażu).
Nie czekajcie, nie zastanawiajcie się, pakujcie węzełki podróżne i w drogę!
pobierz program
Plan:
- 6:30 wyjazd z Poznania (ORLEN Górczyn))
- Drezno
- Zwinger - zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie- wchodzimy i zwiedzamy główne galerie: Galeria Obrazów Starych Mistrzów (tu m.in. słynna „Madonna Sykstyńska” – dzieło Rafaela Santi) wraz z kolekcją rzeźb do 1800 roku oraz wyjątkową Kolekcja Saskiej Porcelany
- czas na indywidualne „chłonięcie” niepowtarzalnej atmosfery miasta
- wspólne zwiedzanie spacerem, obiekty z zewnątrz:
- Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny- wewnątrz
- rynek z pomnikiem Marcina Lutra
- Hofkirche - kościoł katolicki- wewnątrz indywidualnie
- Tarasy Bruhla
- Opera Sempera
- Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß)
- most Augusta
- porcelanowy obraz – orszak książęcy
- wyjazd do Poznania ok. godz 20:30
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Przyjazd do Drezna i początek fazy bezdechu (w końcu zaparty dech zobowiązuje) podczas zwiedzania miejsc przepięknych. Ważnym jest dla nas fakt, iż centrum Drezna zawiera wszystko co piękne, sławne i ciekawe. A tam nasze punkty „the best of” i w dodatku położone blisko siebie.
Zwinger, to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.
Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny w Dreźnie jest to jeden z najbardziej znanych zabytków protestanckiej architektury sakralnej w Europie (późny barok z elementami klasycyzmu).
Hofkirche - kościoł katolicki. To tzw Kościół Dworski, jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.
Opera Sempera mieści się w jednym z najbardziej renomowanych i najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. Jego poprzednikiem był Teatr Dworski, wybudowany w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera.
Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej. Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami /z zewnątrz/.
Cena: 250 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota.
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
24 EUR (wejściówki, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety (dodatkowo, wedle uznania)).
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na drezdeński dzionek. Zapewne mały termosik na całodniowe spacerowanie nie będzie zbędnym balastem. Wygodne buty, kapeluszek względne inna stylowa boba. Aha, i chusteczki do ocierania potu z czoła - taki żarcik - nie upocimy się przecież.
Nie zapominamy o foto aparacie, power- banku i dowodzie osobistym/ paszporcie. Karta EKUZ nie zawadzi. Sugerowane w Niemczech: maska ochronna FFP2 (na wszelki wypadek).
Waluta obowiązująca: EUR.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator wyjazdu: Do It Jarosław Elminowski
- zapisy: formularz na www
- Informacje Tel: +48 573 327 881/ mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- Karta EKUZ- wydawana jest bezpłatnie. Jeśli złożyć wniosek w placówce NFZ otrzymuje się ją od ręki
- maseczki ochronne zasłaniające usta i nos FFP2 N95 (na wszelki wypadek)
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
- ze względu na kontrole graniczne istnieje możliwość opóźnienia. Zwiedzanie miejskie może zostać skrócone.
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach