MOSZNA – KOPICE - NIEMODLIN
Trzy majątki. Trzy obiekty. Trzy historie. Nie wszystko złoto co się świeci.
Gdzie będziemy? Co zobaczymy
- Pałac Moszna (przewodnik)
- Zamek Niemodlin (przewodnik)
- Pałac w Kopicach (przewodnik)
DŁUGOŚĆ TRASY:
700 km
Termin:
1 lipca
POZOSTAŁO:
Nareszcie. Jest moc, jest energia, jest Opolszczyzna! Oto czas spełniania marzeń.
Przedstawiamy Wam niniejszym kolejną niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem, podczas której znajdziecie się w miejscach, gdzie już tylko diabeł babę posyła!
Przedstawiamy Wam niniejszym kolejną niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem, podczas której znajdziecie się w miejscach, gdzie już tylko diabeł babę posyła!
W letniej odsłonie ujrzymy między innymi Zamek w Mosznej (często pałacem zwanym). Ten disneyowski obiekt o 99 wieżyczkach jest jedną z naszych perełek.
Druga perełka, to od kilku lat udostępniony zwiedzającym Zamek w Niemodlinie (nasz ukochany). Restaurowany i piękniejący w oczach. Film Jasminum, ktoś kojarzy? Tak, tutaj go kręcono. Ponadto w zamkowym ogrodzie zamieszkała sympatyczna rodzina danieli. Któż nie chciałby ich spotkać :)
Kolejna perełka, to cudowny Pałac na wodzie w Kopicach wraz ze zwiedzaniem założenia parkowego, niemal VIPowskim. Tu poznacie wzruszającą historię śląskiego kopciuszka. Niegdyś ogromny park pałacowy zachwycał swą urodą. Dość powiedzieć, że zdobiło go 300 rzeźb, z których nie zachowała się do dzisiaj żadna! Ale część parkowych zabudowań istnieje, dobra nasza!
Program, jak zwykle u nas, nieco napięty. Gwarantujemy, że czas wykorzystamy maksymalnie, a wrażeniami można by obdzielić jeszcze ze dwie i pół wycieczki.
Oczywiście nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajcie więc.
Pakujcie węzełki wędrowne i jedźmy :)
pobierz program
Plan w skrócie:
- 6:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen Górczyn, ul. Zgoda
- Zamek w Mosznej (przewodnik i lektor)
- Komnaty
- park
- dodatkowo: nowa trasa (nowe i niedostępne wcześniej miejsca)
- strych z oryginalną więźbą dachową
- maszynownia windy
- szklane poddasze nad galerią
- magazyny hrabiego
- przejście na wieże przez nowo wyremontowane III piętro
- Zamek Książęcy Niemodlin (przewodnik)
- most 4 świętych
- dziedziniec wewnętrzny
- Kaplica
- piwnice zamkowe: krypty, galeria ikon, zbrojownia, tunele, wystawa alchemiczna, sala tortur, wystawa ceramiczna i winiarnia
- Kamień Mocy
- Tunel Mocy (możliwość pobrania energetycznej ziemi)
- ekspozycja artystów współczesnych
- hypokaustum (średniowieczny system grzewczy)
- park zamkowy
- Kopice- pałac na wodzie – pozostałości zabudowań z parkiem (przewodnik)
- zamek z zewnątrz
- Pruska Kolumna Zwycięstwa (ruina)
- świątynia dumania, zwana Gloriettą lub Świątynią Diany
- Mauzoleum Schaffgotschów
- Mysia Wieża
- liczne stawy z kanałami i mostkami
- ok. 23:30 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
Pałac (Zamek) w Mosznej – jak głosi legenda, w średniowieczu należał do Zakonu Templariuszy. Zamek zamieszkanym był do końca wojny. Po wojnie losy Zamku układały się różnie - od 1972 do 2013 roku służył za budynek szpitala. Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura Zamku przyciąga rokrocznie do Mosznej rzesze turystów (w tym i nas)
Tym razem poza znaną już trasą zwiedzania odwiedzimy zamkowe miejsca „nieturystyczne” i zwyczajowo niedostępne, jak np. strych z oryginalną więźbą dachową, maszynownia windy, szklane poddasze nad galerią, magazyny hrabiego czy przejście na wieże przez nowo wyremontowane III piętro. Nie zawiedziecie się
Zamek Niemodlin – mający ponad 700 lat Zamek Książęcy jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce.
Zaintrygowany magią okolicy Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum.
Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i przywracają mu dawną świetność.
Żywa wśród mieszkańców Niemodlina jest historia zamkowego tunelu z kamieniem o magicznej sile. Przy wlocie do tunelu w południowej ścianie wtulony do murów, znajduje się ów kamień. Według dawnych legend miejsce to wypełnione było ogromną siłą i energią.
Niemodliński kamień, czakram ukryty wśród murów zamku ma ogromną energię, którą zaprezentowały badania radiestezyjne. I choć jest to wiedza, którą zgłębiamy wierzymy, że moc kamienia chroni i daje siłę stojącemu na nim zamkowi oraz osobom tu przebywającym.
Obecnie „kamień mocy” dumnie prezentuje się przy wejściu do lochów na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Historię ma piękną i koniecznie trzeba sprawdzić czy aby nadal posiada swoją siłę i moc.
Pałac w Kopicach (pałacem na wodzie zwanym) – został wzniesiony dla hr. Joanny i hr. Hansa Schaffgotschów. Obiekt powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy starszej, klasycystycznej rezydencji. Kopicki pałac pozostał własnością Schaffgotschów do lutego 1945 r. II wojnę światową przetrwał bez zniszczeń i w latach powojennych służył lokalnej społeczności. Funkcjonował także jako ośrodek kolonijny i obozowy dla dzieci i młodzieży. Spłonął podpalony w 1954 i 1958 r. Dziś znajduje się w stanie zaawansowanej ruiny. Mury zewnętrze zachowały się prawie w całości, przez co pierwotna forma bryły budynku pozostaje czytelna. Nie istnieje żaden fragment więźby dachowej skrzydeł. Zachowała się jedynie konstrukcja hełmu wieży północnej oraz niewielki fragment zadaszenia przy oranżerii. Pss… a tak w tajemnicy powiemy, zmiany się szykują dla obiektu niesamowite :)
Cena 220 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
160 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty administracyjno- parkingowe)
Ewent obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Co zabieramy?
Picie (może termos z napojem ulubionym?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki (w Kopicach teren nierówny), strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda bądź beret z antenką. Przyda się również środek na komary. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator Elminowski Jarosław
- zapisy: formularz na www
- informacje telefonicznie +48 573 327 881
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach