2022-09-15 slowacki raj - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

Przejdź do treści
slowacki raj
SŁOWACKI RAJ - góry inne niż inne


mapa
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Zamek Orawski
 • Wędrówka szlakiem Sucha Bela
 • Zamek Spiski Hrad (audio-guide)
 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa — jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie
 • wędrówka po szlaku Przełomu Hornadu
 • Kláštorisko
 • Lewocza
 • wędrówka do tarasu „Tomanovsky Vyhlad”
 • Wadowice - czas na papieskie kremówki ***

Obejrzyj miejsca, w których będziemy na mapie google; zobacz "prawie" realnie w google earth; zapoznaj się ze zdjęciami i opisami osób, które tam były
DŁUGOŚĆ TRASY:
1500 km
Termin:
15 - 18 września

POZOSTAŁO:
Słowacki Raj, to jeden z piękniejszych parków narodowych Europy.

Płaski wapienny płaskowyż został przed milionami lat pocięty wodą na głębokie kaniony tworzące niecodzienne krajobrazy. Dziesiątki kilometrów szlaków prowadzonych po omszałych ścieżkach, dnach potoków, stromych drabinach i zawieszonych mostkach stanowią dodatkową atrakcję dla turystów. Łagodne, wilgotne rześkie powietrze, obecność ośrodków sportów wodnych, a także liczne jaskinie sprawiają, iż jest to prawdziwie turystyczny RAJ.

Przez szlak prowadzą wiszące mostki, stalowe stopnie oraz drabinki. Część szlaków wiedzie wąwozami potoków oraz korytem rzeki.

W naszym zasięgu znajdą się: Sucha Bela, Kláštorisko, Tomášovský výhľad, Przełom Hornadu. Nie zabraknie zamków: Spiski hrad i Oravský hrad. Zwiedzimy też Dobszyńską Jaskinię Lodową i cudowne miasto- Lewoczę

Trasy Słowackiego Raju nie wymagają specjalnego sprzętu ani umiejętności wspinaczkowych, ale przed wyruszeniem sprawdźmy, czy na pewno nie boimy się wysokości i wilgotne stópki nam nie straszne.

Fotogalerie z podobnego wyjazdu (2019 rok) znajdziesz tutaj

pobierz program
Czwartek
 • 6:30 Wyjazd z Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
 • Zamek Orawski (Oravský hrad) Słowacja (audioguide/aplikacja)
 • przyjazd na miejsce noclegu w godzinach wieczornych

Piątek
 • Przyjazd na parking do Podlesoka
 • Wędrówka szlakiem Sucha Bela
 • Zamek Spiski (Spišský hrad)  (z zewnątrz- trwa remont)*
 • Lewocza

Sobota
 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa — jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie (przewodnik)
 • wędrówka szlakiem Przełomu Hornadu
 • Kláštorisko

Niedziela
 • wędrówka do tarasu „Tomášovský výhľad” **
 • odzinna przewa dla kierowców (ustalamy jeszcze gdzie) ***
 • ok. 23:59 przyjazd do Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)

* jeśli remont zakończą, też wewnątrz (tymczasem nie wliczone)
** szlak może ulec zmianie
*** czas na odpoczynek kierowców (miejsce może ulec zmianie)
Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Krótki opis najważniejszych miejsc:


Zamek Orawski (Oravský hrad) jedna z najciekawszych atrakcji Słowacji północnej, a zarazem największa twierdza na Orawie. Usytuowany na pionowej 112-metrowej skale niejednokrotnie pozwalał na odparcie szturmów wroga. Jednym słowem forteca stworzona do obrony, dzięki czemu nigdy nie zdobyta. W jego powstaniu miał ponoć swój udział diabeł, a w jednym ze 155 istniejących pomieszczeń można spotkać duchy: Białej lub Czarnej Damy albo żupana orawskiego, hrabiego Thurzona. Duża ilość legend związanych z Zamkiem Orawskim wcale nie dziwi – ta potężna budowla na skale wyróżnia się niezwykłą architekturą oraz przebogatą historią
Szlak Sucha Bela, to szlak prowadzący wzdłuż potoku, wiedzie nas atrakcyjnymi wiszącymi mostkami i trawersuje przez pionowe skały nad nurtem rzeki. Przejście umożliwiają stalowe stopnie "stupaczki" i łańcuchy. Strome progi skalne pokonujemy po drabinach - niektóre mają kilkanaście metrów. Kulminacyjnym punktem wąwozu jest Misowy Wodospad. Ma 29,5 metra, czym najpierw przybyszy oszałamia, a potem lekko przeraża, gdy odkrywają, że jedyną drogą pod górę jest drabina przytwierdzona do skały.
Sucha Bela jest to najczęściej uczęszczany szlak w Słowackim Raju.


Kláštorisko. Tu, w centrum Słowackiego Raju na polanie Kláštorisko, 744 m n.p.m, pojawi się chwila odpoczynku. W przeszłości znajdowała się tam osada zakonna oraz mały gród zwany castrum Lethon ("zamek letański"). W 1923 roku utworzono tu pierwsze schronisko turystyczne. Polana ta stanowi główny węzeł szlaków turystycznych. Swój początek ma tu również potok Kláštorská roklina, który uchodzi do Hornadu.
Przełom Hornadu należy do najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków w środkowo-wschodniej Słowacji. Odwiedzający ten zakątek turyści, mają do pokonania wiszące mosty, drewniane kładki oraz metalowe stopnie, zamocowane na skałach, a całość ubezpieczona jest łańcuchami. Prawie cały odcinek tego szlaku jest objęty ochroną w ramach rezerwatu przyrody.

Tomášovský výhľad, to skalna galeria na południowym stoku Ludmanky z widokiem na Przełom Hornadu, dolinę Białego Potoku oraz Tatry Wysokie. Pod skalnym tarasem w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznego szlaku znajduje się jaskinia "Michalova džura". Tomášovský výhľad jest stałym miejscem ćwiczeń górskiej wspinaczki i zawodów. Trasa wycieczki prowadzi wzdłuż szlaku, na którym znajdują się: kładki mostki, łańcuchy, schodki i drabinki. Dalsza część trasy prowadzi po wygodnych drogach leśnych i chodnikach. Atrakcyjne jest zwłaszcza przejście przez średnią część Przełomu Hornadu w kierunku Kláštoriska.


Spiski Hrad (Zamek Spiski), to niesamowity i monumentalny zabytek jedyny w swoim rodzaju w Europie. Góruje nad okolicą na powierzchni 4 ha i jest jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Wraz z okolicznymi zabytkami średniowiecznymi jak Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie i Kościół Żehra jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na zamku mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego o historii zamku, o broni średniowiecznej i prawie feudalnym.Dobszyńska Jaskinia Lodowa należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie, a od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody. Wejście do niej jest na północnym zboczu góry Ducza usytuowane na wysokości 969,5 m. Jaskinia osiąga długość 1483 m, a udostępnionych dla zwiedzających jest 515 m. Korytarze i sale jaskini od otworu wejściowego opadają, co w połączeniu z północnym położeniem jaskini, umożliwia w zimowym czasie opadanie zimnego powietrza i całkowite ochłodzenie pomieszczeń.
Jaskinia ma kilka zadziwiających części, między które należą zlodowaciała Mała i Wielka Sala, Ruffiniego koridor i Komora Zawalona (Zrútený dóm). Pozbawione lodu części nazywają się Sala Kroplowa i Biała, Komora Sucha, Kroplowa Piwnica i Piekło. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5 °C. W słoneczny dzień zwiedzający zejdzie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi, a objawi się w lodowym królestwie zimna i doskonałych dzieł, wytworzonych przez matkę przyrodę.


Lewocza — zabytkowe miasto Spisza. Starówka w Lewoczy opasana okazałymi murami stanowi zachwycającą enklawę, w której czas stanął w miejscu. Wśród wielu wspaniałości miasta na szczególną uwagę zasługują: piękny rynek z kilkudziesięcioma kamienicami XV I XVI wiecznymi, ratusz oraz kościół św. Jakuba z unikalnym wysokim (18.6m) gotyckim ołtarzem dziełem mistrza Pawła.Cena 760 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, noclegi, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
48 EUR (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty  administracyjno- parkingowe, słowackie ubezpieczenie wypadkowe (górskie na szlaku – HZS))
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Noclegi: VRBOV- Penzión, pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wyposażona wspólna kuchnia. Lodówki w pokojach. Możliwość wykupienia śniadań i obiadokolacji (bufet). Spa i centrum odnowy biologicznej w pensjonacie. Restauracja

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następne. Albowiem zamierzamy uruchomić busowy gril, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Nieopodal sklepy, możemy bywać. Śniadania i sznytki na szlak sporządzamy we własnym zakresie. Wieczorkiem  wspólnie grilujemy. W pensjonacie możliwość wykupienia śniadań i obiadokolacji. W budynku znajduje pizzeria. Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne i porządne buty (najlepiej traperki oraz obuwie na zmianę), czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie i ładowarce do akumulatorów oraz wodoszczelnym pokrowcu na telefon i aparat. Słuchawki (zwykły Jack)
Niezbędne: dowód osobisty (lub paszport), maseczki ochronne zasłaniające usta i nos, chętnie EKUZ

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o naładowanej baterii w telefonie i włączonym roamingu
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
 • niezbędne: maseczki ochronne zasłaniające usta i nos(FFP2 bez wentyla)- pomieszczenia zamknięte
 • z uwagi na górski charakter wycieczka niezalecana dla dzieci poniżej 12 roku życia
 • nie odpowiadamy za zmianę cen wstępów w trakcie sezonu.
 • na Słowacji obowiązującą walutą jest EUR
 • przypominamy o obowiązku posiadania dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżującego — paszportu lub dowodu osobistego
 • wskazanym jest zabrać kartę EKUZ (wyrobić w NFZ bez opłat)
 • w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych program wycieczki może ulec zmianie

pobierz program
Foto galeria ze Słowackiego Raju - tutaj
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści