Przejdź do treści

2025-06-28 ogrody rozane - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Pomiń menu
Pomiń menu
bastei

Cudne róże w Forst, Żagań i Brody i Thomas Anders



mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?


  • barokowy Pałac Brühla w Brodach (przewodnik)
  • Poaugustiański Zespół Klasztorny (przewodnik)
  • Ogród Różany w Forst
DŁUGOŚĆ TRASY:
600 km
Termin:
28 czerwiec 2025

POZOSTAŁO:



Busowiaki. Uwaga, sensacja - rewelacja! Przygotowaliśmy kolejną niemiecką wyprawę w pełni ukwieconego i słonecznego lata.  Oto jawi się Wam kolejna wyprawa z serii niesamowitych. Połączymy tu zapachy i smaki, przyrodę i jej piękno z krztyną  historii i kroplą zadumy oraz z nutą melancholii dorzucając garść muzycznych wspomnień.

Oto niemiecka Brandenburgia i Forst- park o zapachu róż, nazwany w 2004 roku „Miastem Róż”, z tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec”. Park rozciąga się na terenie o powierzchni 17 ha gdzie można podziwiać 40.000 krzewów różanych. Ten weekend to święto nad świętami, FESTYN OGRODU RÓŻANEGO. Jest on najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst . Impreza, organizowana rokrocznie podczas głównego sezonu kwitnienia róż, przyciąga tysiące odwiedzających. W magicznej scenerii ogrodu oraz parku "Wehrinselpark" realizowany jest bogaty program kulturalny, w tym tańce, hulanki, swawole, tysiące świateł, laserowy nocny pokaz. Tego roku muzyczną gwiazdą różanego święta będzie THOMAS ANDERS! Tak, to on, solista Modern Talking. Thomas Anders pozostaje aktywny na scenie muzycznej, kontynuując karierę solową i koncertując na całym świecie. Jego wkład w muzykę pop lat 80. i 90. jest nieoceniony, a jego utwory wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród fanów. Nie wierzymy, że ktoś może go nie znać.

Ponadto porwiemy Was do barokowego  Pałacu Brühla w Brodach  pamiętającego wizyty króla Augusta III, dla którego wzniesiono Bramę Zasiecką. Król po wielokroć wizytował miasto. Pierwotnie trzykondygnacyjny budynek murowany z cegły z mansardowym dachem i krużgankami od strony dziedzińca, zbudowany na planie podkowy. Zasłynął z luksusowych przyjęć i wspaniałych polowań, w których uczestniczył August III i jego dwór.

Jeśli uznaliście, iż powyższe, to za mało dla Poznaniaków- Twardzieli, to zabieramy Was jeszcze do Żagania, a tam… czeka nas Opactwo Augustianów, które należy do tej samej klasy zabytków – Pomników Historii co Wawel, Kopalnia Soli w Wieliczce, czy zamek w Łańcucie. Zabytki należące do Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego w Żaganiu stanowią jedne z najwyśmienitszych obiektów sakralnych w Polsce. W 2011 roku decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zyskały status Pomnika Historii!

Och, takiej sielankowej wyprawy pozazdroszczą Wam wszyscy sąsiedzi i znajomi.

Pytacie czy można o tym wyjazdowym kwiatuszku opowiadać znajomym? Oczywiście, rozgłaszajcie. Spieszcie się z zapisami, jak wiecie majonez nie jest z gumy

Cudownie, bajecznie, sielsko…




Plan wyjazdu:

  • 8:30 wyjazd, Orlen- Górczyn, ul. Zgoda, Poznań
  • barokowy Pałac Brühla w Brodach (przewodnik)
    • Wejście do bryły głównej pałacu
    • Oficyny
    • park
  • Poaugustiański Zespół Klasztorny (przewodnik)
    • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
    • dawny klasztor Augustianów
    • zabytkowa biblioteka
    • spichlerz klasztorny
    • konwikt
    • Trakt Winny  z winną leżakownią
    • Muzeum z kapsułą czasu
  • Ogród Różany w Forst – polski audioguide (kod QR)
    • zapoznanie z cudownościami roślinnymi i plejadą rzeźb i obiektów parkowych
    • a pod wieczór… bajeczne doznania- FESTIWAL RÓŻ
    • koncerty w wielu miejscach równocześnie
    • THOMAS ANDERS- koncert nad koncerty!
    • tysiące lampek i świeczek
    • food truck’i
    • pokaz róż ciętych, muzyka ogrodowa oraz klasyczna w plenerze, pokazy artystyczne, kulinaria i  romantyczne iluminacje świetlne
    • taniec, wspólna zabawa, rock i pop podczas sobotniej nocy
    • noc 1.000 świateł, połączona z wyjątkowym pokazem laserowym
  • ok. 1:00/ 1:30 nasze zakończenie festiwalu **
  • nocny powrót do Poznania (Orlen- Górczyn, ul. Zgoda)

* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** przy grupowym spadku mocy dopuszczamy możliwość wcześniejszego wyjazdu z Forst

A bardziej szczegółowo

🌹 Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst nad Nysą Łużycką to miejsce, które raz do roku zamienia się w prawdziwą baśń. Nie bez powodu miasto zostało w 2004 roku oficjalnie nazwane „Miastem Róż”. Sam ogród – założony ponad sto lat temu – w 2013 roku otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku Niemiec.
Na powierzchni 17 hektarów rośnie tu ponad 40 000 krzewów różanych w ponad 700 odmianach – od klasycznych czerwonych po egzotyczne, niemal nieprawdopodobne barwy. A wszystko to zaaranżowane w starannie zaprojektowanym parku krajobrazowym, który łączy elementy secesji, ogrodu angielskiego i architektury ogrodowej w najlepszym stylu.
Zwiedzając ogród, natkniemy się nie tylko na różane alejki, ale też na fontanny, pergole, rzeźby i romantyczne dziedzińce, z których każdy wydaje się zapraszać do innej opowieści. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki dwuosobową rikszą – bo przecież róże najlepiej podziwia się we dwoje.
🌟 Ale to wszystko to tylko tło dla jednego, wyjątkowego weekendu w roku – bo właśnie wtedy odbywa się tu Święto Róż, czyli pełne światła, muzyki i zapachu wydarzenie, które trzeba przeżyć choć raz.
🎆 W programie:
pokazy laserowe i iluminacje,
koncerty na żywo,
jarmark, tańce i widowiska,
a gwiazdą tegorocznej edycji będzie Thomas Anders – głos legendarnego Modern Talking!
Nie można tego opisać – trzeba to zobaczyć.
I zostać do nocy.



Ale to nie wszystko. Obejrzymy jeszcze…
🏰 Pałac Brühla w Brodach to miejsce, gdzie historia nie została zamknięta pod szkłem muzealnej gabloty, tylko... żyje. Wciąż lekko niedokończona, trochę zaskakująca, ale właśnie dzięki temu – prawdziwa.
Z jednej strony – główny korpus pałacu, nieodrestaurowany, stoi jak niemy świadek dawnych czasów. Monumentalny, posępny, wręcz surowy – wygląda tak, jakby miał do opowiedzenia historię na każdą pogodę i porę roku.
Z drugiej – odremontowane oficyny, w których dziś mieszczą się restauracja i hotel. Barokowe założenie nabrało nowego życia, ale bez utraty duszy.
Całość otoczona jest pięknym parkiem w stylu francuskim – idealne tło dla opowieści o potędze, przepychu i... gościnności, bo to miejsce gościło samego Augusta III, który przyjeżdżał tu nie raz. A wszystko to za sprawą Heinricha Brühla – tak, tego samego, którego ślady odkrywaliśmy w Dreźnie. Jego ambicją było uczynić z Brodów rezydencję godną królewskiej uwagi. I chyba mu się udało.
Zresztą – jak moglibyśmy ominąć miejsce, które idealnie oddaje ducha epoki saskiej?
Przecież to właśnie tutaj najlepiej rozumie się stare powiedzenie:
„Za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa.”

Szczegółowe tło polityczne i dynastyczne tamtych czasów znajdziesz w naszym Rysie historycznym: od Sobieskiego do Brühlado pobrania tutaj

📚 Opactwo augustianów w Żaganiu to miejsce, które pachnie inkaustem, brzmi ciszą przerywaną tylko szelestem pergaminu i wygląda jak scenografia do „Imienia Róży” – i to nieprzypadkowo. Bo to tutaj naprawdę przepisywano księgi ręcznie, gęsim piórem, na długo przed wynalezieniem drukarni, Netflixa i czegokolwiek z przyciskiem „play”.
Całe założenie opactwa to istny majstersztyk urbanistyki – monumentalna bryła gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP, zabytkowy klasztor, konwikt i spichlerz otaczające dziedziniec jak z powieści historycznej. Konwikt niemal wcina się w mury miejskie, jakby bronił miasta nie tylko modlitwą, ale też mądrością.
To jedno z najstarszych i najważniejszych opactw kanoników regularnych w tej części Europy – założone w XIII wieku, przetrwało czasy reformacji i sekularyzacji, nie tracąc swojej roli jako ośrodek nauki, kultury i duchowości. Żagańskie opactwo było przez wieki intelektualnym centrum księstwa, gdzie kształcili się najtężsi prawnicy kościelni i teolodzy. I to nie są czcze słowa – tutejsza biblioteka była kiedyś największym księgozbiorem w tej części cywilizowanego świata.
Dziś nadal możemy ją zobaczyć – opacką bibliotekę, cud Polski, perłę architektury i świadectwo erudycji minionych wieków. Wystarczy tylko wejść, zamknąć oczy i... już jesteśmy w średniowieczu.
A potem tylko żal, że nie można wypożyczyć czegoś do domu.

Oj, na bogato, na bogato wyprawa się szykuje. Żadna tam bieda- wycieczka. Program zapełniony po same kokardy :)

Cena: 295 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu.
Dodatkowo płatne gotówką pilotowi:
100 zł i 24 EUR (wejściówki, festiwal różany, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania).

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania aplikacją audioguide oraz słuchawki. Karta EKUZ nie zawadzi.
Waluta obowiązująca: EUR/ PLN.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas: tutaj

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
  • organizator wyjazdu: TUTUS PHU Magdalena Piechowiak- Małecka
  • zapisy: formularz na www
  • zapytania: telefonicznie +48 573 327 881/ mail: kontakt@busemzpoznania.pl
  • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
  • Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania audioguide Forst, słuchawki też mogą być pomocne
  • audioprzewodnik jest rozwiązaniem sieciowym i nie wymaga pobrania żadnej aplikacji, skanujemy kod QR
  • należy pamiętać o włączonym roamingu
  • zaleca się wyrobienie karty EKUZ
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści