Berlin - jarmarkowo i zwiedzaniowo
Gdzie będziemy? Co zobaczymy
- Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (audioguide)
- Tränenpalast zwany Pałacem Łez
- zwiedzanie miasta metodą „nożno- autobusowo- metrową
- Świąteczne Jarmarki
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km
Termin:
7 grudnia 2024
POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie, w Berlinie zakochane.
Jedziemy do Berlina na wyprawę muzealną ze świątecznymi jarmarkami w tle. Mamy w planach piękne muzea, pouczające, niesamowite i godne najwyższej uwagi. Postanowiliśmy nie szczędzić czasu i obejrzeć je uczciwie i gruntownie. Oto nasz wielki dzień muzealny.
Muzeum Historii Naturalnej, jedno z naszych ulubionych, dodajmy. Jest to największe muzeum historii naturalnej w Niemczech posiadające w swych zbiorach kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Najbardziej znanymi eksponatami są: największy na świecie zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka. To muzeum nie posiada sobie równych. Fantastyczne miejsce! Każdy znajdzie coś dla siebie!
Ponadto zajdziemy też do Pałacu Łez. To budynek dawnego przejścia granicznego między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, znajdujący się obok stacji Berlin Friedrichstraße. Działało ono w latach 1962-1989. Dziś jest szczególnym miejscem pamięci.
W dalszej części dnia odbędziemy wycieczkę do najważniejszych (czy najbardziej charakterystycznych) miejscach w mieście. Pojawimy się też pod Bramą Brandenburską, brak fotki w tym miejscu stanowi o nieważności pobytu w niemieckiej stolicy :)
Wieczorem natomiast wisienką na torcie niech będzie udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, a nawet w Jarmarkach. Tam zachłyśniemy się atmosferą, posmakujemy i podegustujemy, nie pogardzimy też koncertami ani występami przeróżnymi.
Oczywiście poślizgamy się na świątecznej ślizgawce wokół Neptuna (łyżwy wypożyczymy). To będzie magiczny wieczór :)
Plan wyjazdu:
- 6:00 wyjazd, Orlen Górczyn, Poznań
- Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (audioguide)
- Tränenpalast zwany Pałacem Łez
- zwiedzanie miasta metodą „nożno- autobusowo- metrową” (wszystkie obiekty z zewnątrz)*
- Berliński Pałac
- Brama Brandenburska
- Reichstag, Kolumna Zwycięstwa
- Opera Narodowa
- Bebelplatz
- Uniwersytet Humbolta
- Neue Wache (Odwach)
- Niemieckie Muzeum Historyczne
- Wyspa Muzeów
- Katedra Berlińska, Kościół Mariacki
- Kościół Św. Mikołaja, Czerwony Ratusz, Fontanna Neptuna
- Alexanderplatz, Wieża Telewizyjna
- chwila oddechu i uciechy dla wygłodniałych brzuszków
- Świąteczne Jarmarki - NASZ GWÓŹDŹ PROGRAMU! (magia jarmarków, czyli światełka, migotki, precle, degustacje, piwo, grzaniec, zakup pamiątek i co nie tylko)
- świąteczna ślizgawka (łyżwo- tańcowanie w rytm „dżingel beli”) *
- ok. godz 21:30 wyjazd w drogę powrotną
- ok. godz. 1.00 powrót nocny do Poznania (Orlen Górczyn)
* jeśli tylko tego roku ślizgawka czynną będzie
** z uwagi na kontrole graniczne (wydłużenie czasu przejazdu) dopuszczamy zmiany w grafiku zwiedzania
Plan dnia:
Muzeum Historii Naturalnej ma długą tradycję. Już w 1889 roku otworzył je sam Cesarz Wilhelm II. Dzięki potężnym kolumnom i dużym oknom wspaniała budowla wilhelmińska wygląda jak pałac. Zbiory muzeum liczą ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych, co czyni je najbogatszym w zbiory muzeum na świecie. Zwiedzanie zaczynamy od sali głównej, gdzie znajduje się największy na świecie złożony szkielet dinozaura. To autentyczny szkielet Brachiozaura, a pochodzi on z Tanzanii i został wydobyty w latach 1909-13. Mierzy prawie 12 metrów wysokości i 22 metry długości. Informacje mówią, że dinozaur ważył za życia około 50 ton. Inne wystawy dotyczą ewolucji, kosmosu, różnorodności biotopów czy też tego jak powstają eksponaty muzealne. Ciekawym elementem jest ogromne pomieszczenie wypełnione 276 tysiącami (!) preparatów zwierzęcych, które zajmują na półkach ponad 12 kilometrów. Ilość sal jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie o nich opowiedzieć. To trzeba zobaczyć!
„Tränenpalast“, to wzniesiony w 1962 r. budynek przy dworcu Berlin-Friedrichstraße, potocznie zwany „Pałacem Łez“. Służył do 1990 r. dyktaturze Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) jako hala odpraw obywateli opuszczających byłą NRD w kierunku Berlina Zachodniego. Jak żadne inne miejsce pawilon dokumentuje podział Niemiec i związane z tym losy ludzkie. Wiele tu było rozstań z przyjaciółmi i rodziną. W tym miejscu obywatele byłej NRD boleśnie odczuwali, że granica dla nich była zamknięta, inni z bezsilnością znosili szykanujące kontrole graniczne.
W 2011 r. Fundacja Muzeum Historii Republiki Federalnej Niemiec otworzyła w tym zabytkowym budynku wystawę stałą pt. „Doświadczenia graniczne. Życie codzienne podczas podziału Niemiec”. Oryginalne obiekty, dokumenty, filmy i wywiady ze świadkami ówczesnych czasów obrazują oddziaływanie podziału Niemiec i granicy na życie codzienne Niemców. Dodajmy, iż Pałac Łez była to nazwa obiegowa, zabroniona przez władze NRD. A dlaczego pojawiła się taka jego nazwa wyjaśnimy Wam podczas wizyty, rzecz jasna
A skoro Berlin, niemiecka stolica, to bez zwiedzania też się nie obędzie. Trochę podbijecie krokomierze.
Wieczorową porą Berlin rozbłyśnie dla nas tysiącem kolorowych świateł, otuli nas świątecznymi zapachami i wprawi w cudowny nastrój, a to za sprawą jarmarków bożonarodzeniowych. Ach…
Co do ślizgawki… tak, tak, tak, zaprawdę będzie. Założyliśmy, że i tego roku pojawi się wokół fontanny Neptuna. Czy jest coś przyjemniejszego aniżeli zbiorowa zabawa na ślizgawce przy wtórze świątecznych melodii. Jeśli nie potraficie jeździć, nie martwcie się, ślizgawka wyposażona jest w pingwinki dla amatorów ;) Pamiętajcie, to zabawa, a nie przymusowy maraton czy zawody.
Wypożyczalnia łyżew i zamykane szafki są na miejscu. Jest logistyka, jest ordnung! Jeśli znajdzie się osoba, która nie skorzysta z oferty ślizgawkowej (choć takiej raczej nie będzie), popija grzańca za bandą.
SHOW MUST GO ON! Oj, będzie się działo, i znowu dzionka będzie mało :) :) :)
Cena: 280 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota.
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
28 EUR (wejściówki, bilet komunikacji miejskiej, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety (dodatkowo, wedle uznania)
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na berliński dzionek. Zapewne mały termosik na całodniowe spacerowanie nie będzie zbędnym balastem. Wygodne i porządne buty. Aha, i chusteczki do ocierania potu z czoła - taki żarcik - nie upocimy się przecież.
Nie zapominamy o dowodzie osobistym, foto aparacie, power- banku. Przyda się smartfon ze słuchawkami. Karta EKUZ nie zawadzi. Waluta obowiązująca: EUR.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator wyjazdu: TUTUS PHU
- zapisy: formularz na www
- Informacje Tel: +48 573 327 881/ mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- Karta EKUZ- wydawana jest bezpłatnie. Jeśli złożyć wniosek w placówce NFZ otrzymuje się ją od ręki
- możliwość wypożyczenia łyżew: ok. 7 eur
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
- ze względu na trudności na granicy istnieje możliwość opóźnienia. Zwiedzanie muzeum bez zmian. Ewentualnie możliwość zmian w zwiedzaniu miejskim
Opinie o nas i naszych wyprawach