Krzeszow - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
berlin zoo kolarz

Krzeszów opactwo cysterskie, sentymenty i Sztolnia Podgórze



Gdzie będziemy? Co zobaczymy

  • Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie perła baroku z przewodnikiem- trasa rozszerzona (wnętrza)
  • Muzeum Sentymentów w Kowarach (przewodnik)
  • Kopalnia Podgórze w Kowarach z przewodnikiem
mapa

Termin:
26 października 2024
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km

POZOSTAŁO:

Kochani, i znów zabieramy Was na wyprawę do innych niepodobną. Dokąd? Na nasz ukochany Dolny Śląsk, rzecz jasna. Obalamy kolejne mity dotyczące powodzi. Nie, tu nie jest niebezpiecznie. Dolny Śląsk zaprasza i czeka z otwartymi rękami na turystów, na nas.

Zabieramy Was zatem do miejsc nad wyraz cudnych i niesamowitych, czyli do Opactwa Cystersów w Krzeszowie, jednego z najpiękniejszych zabytków Europy, a także skarbiec malarstwa i rzeźby. To zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Będziemy w miejscu, dla wielu, sentymentalnym. Tak, tak o Muzeum Sentymentów mowa. To jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo pomimo, że nawiązuje klimatem do PRLu, to nie ma tego skrótu w nazwie. Muzeum Sentymentów to magazyn miłych wspomnień z minionych lat.

I do tego cudeńko, które wykopaliśmy dla Was spod ziemi, czyli Kopalnia Podgórze ze złożami uranu. To miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Przewodnicy sięgają do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.

To będzie wyprawa po busowemu, niesztampowo i wbrew klasyce.

Jeśli jeszcze się nie poznaliśmy, a chcecie dołączyć do busowej Rodziny? Zapraszamy, nadarza się świetna okazja :)
Tą okazją niech będzie radosna wyprawa „na luzie”

Nie zastanawiajcie się zbyt długo, bus nie jest z gumy :)
Program:

  • 5:30 wyjazd z Poznania, ORLEN Górczyn, ul. Zgoda
  • Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie perła baroku z przewodnikiem- trasa rozszerzona (wnętrza)
    • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP (bazylika mniejsza)
    • Kościół bracki pw. św. Józefa
    • Mauzoleum Piastów Śląskich
    • Kaplica Marii Magdaleny
    • zabytkowy cmentarz
    • Studnia Książęca oraz Aleja Książąt
    • podziemia kościoła klasztornego
    • strych i wieża bazyliki
    • letni pawilon na wodzie- indywidualnie
    • chwila wolnego na oddech/ kawiarnia/ restauracja bądź „foto-dobieganie”
  • Muzeum Sentymentów w Kowarach (przewodnik)
  • Kopalnia Podgórze w Kowarach z przewodnikiem
    • zwiedzanie kopalni i podziemnego inhalatorium
    • narzędzia górnicze, mapy kopalni
    • największa w Polsce kolekcja szkła uranowego
    • bezpieczna pod względem promieniowania
  • przyjazd do Poznania ok. godz 22:59
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie

A szerzej, co zobaczymy :)

Zaczynamy od Zespołu Opactwa Cysterskiego w Krzeszowie. W skład zespołu dawnego opactwa cysterskiego wchodzą: kościół klasztorny, do którego od południa przylega klasztor i ogród, od północy zaś cmentarz, kościół bractwa św. Józefa, dom gościnny opactwa oraz budowle pomocnicze. Mimo wielkiej barokowej przebudowy pozostał czytelny średniowieczny plan założenia. Tu najważniejszym obiektem jest  wspomniana Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje służące rozważaniu męki Chrystusa. Jednak największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku. Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Zwiedzamy zespół dogładnie, a i wręcz gruntownie, od podziemi po sam dach, ze strychami włącznie. To ci gratka. Tam nas nie może zabraknąć


Muzeum Sentymentów w Kowarach, to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających kilka dekad wstecz, bezpośrednio do czasów PRLu, a mieści się na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach . To dolnośląskie centrum miłych wspomnień z minionych lat, zaprojektowane tak, aby wywoływać emocje nawet u największych twardzieli.
Ekspozycja muzeum rozciąga się na ponad 450 m² i zawiera 13 pokoi tematycznych. Wśród nich znajdują się między innymi pokój dziadków, pokój dziecięco-młodzieżowy, gabinet lekarski, kuchnia babci, stare kino, salon rodziców, oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także wiele innych przestrzeni, które mają na celu przywołanie wspomnień z tamtych lat.



A na zakończenie dnia nastanie Kopalnia Podgórze w Kowarach, która jest drugą co do wielkości kopalnią uranu w Polsce pod względem wydobycia surowca, ale i największą, ponieważ liczy lekko ponad 33 km chodników. To unikalne miejsce, w którym znajdują się pozostałości po eksploatacji rudy uranowej w latach 1950-1958. Obecnie można tam zwiedzać sztolnię 19a, a także nurkować w najgłębszym szybie w Polsce (tym razem nie nurkujemy). Podczas wizyty zobaczymy stare narzędzia górnicze, wagoniki, pozostałości inhalatorium czy radzieckie mapy. Tu poznamy nawet tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Odkryjmy  sprzęt, jakim górnicy pracowali i nadal pracują w kopalniach, poznamy minerały półszlachetne oraz ich znaczenia, zobaczymy najgłębsze nurkowisko w Polsce (szyb górniczy zalany wodą), w którym został pobity rekord nurkowania w Polsce w roku 2015, pierwszą Radziecką bombę atomową skonstruowaną z uranu wydobytego właśnie w Kowarach i zobaczymy największą kolekcję szkła uranowego w Polsce. Miejsce to znane jest też z niesamowitego grona przewodników, którzy wyzwolą ciekawość tematu tak wielką, iż nie będziecie chcieli wracać   Aha, w kopalni panuje stała temperatura, około 8 st, chłopacy mówią, że nie jest zimno, jest cieplej niż w lodówce ;) Jak widzicie, to  idealna atrakcja dla każdej i każdego




Cena 270 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
155 zł (wejściówki do obiektów, przewodnicy, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda.  Smartfon ze słuchawkami. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Jeśli ktoś dużo pstryka, to powerbank okaże się niezbędnym

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) Więcej o nas - tutaj

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
  • organizatorem wydarzenia jest: TUTUS PHU
  • zapisy: formularz na www
  • zapytania:  mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
  • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, oprowadzania


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
opinia
komentarze z fb
Wróć do spisu treści