2024-07-27 sprewald - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

SPREEWALD – NIEMIECKA WENECJAmapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • rejs szprewaldzką łodzią po labiryncie lasów i kanałów rezerwatu
  • Lehde -  skansen i zagrody serbołużyckie, okazja do skosztowania miejscowych destylatów.
 • Lübbenau:
  • spacer po historycznym centrum miasteczka
  • czas na zakup lokalnych szprewaldzkich produktów (ogóry i inne) oraz pamiątek
 • Park Branitz- wycieczka z przewodnikiem:
 • Pałac Branitz – zwiedzanie wnętrz (audioguide)
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km
Termin
27 lipca 2024

POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie. Wy sugerujecie, my działamy.
Busowiaki Drogie. Przygotowaliśmy kolejną niemiecką wyprawę w kwitnąco - słonecznej  aurze. Oto Spreewald - niemiecka Wenecja.

Od 1991 roku stanowi rezerwat biosfery UNESCO. To piękna zielona kraina poprzecinana strumykami i kanałami, a naszym gwoździem programu- wycieczka łodziami szprewaldzkimi po malowniczych kanałach rezerwatu. Tu czas płynie zdecydowanie wolniej, a jego rytm wyznacza sama Szprewa. Podczas rejsu możliwość skosztowania tradycyjnych ogórków i ogórczanych napojów. Cudownie, bajecznie, sielsko…

Ponadto będziemy w Lehde oraz Lübbenau, zwiedzimy skansen, stare miasto i wpadniemy na regionalny ryneczek. Odetchniemy i pobieżamy w gościnę do naszego dobrego znajomego znanego Busowiakom z Bad Muskau… Zaczniemy od piramid i pałacu w parku Branitz, stworzonym przez księcia Hermanna von Pücklera - zapalonego ogrodnika, podróżnika i awanturnika.

Och, takiej sielankowej wyprawy pozazdroszczą Wam wszyscy sąsiedzi i znajomi

Pytacie czy można o tym wyjazdowym kwiatuszku opowiadać znajomym? Oczywiście, rozgłaszajcie.
Spieszcie się z zapisami, jak wiecie majonez nie jest z gumyPlan wyjazdu:

 • 6:00 wyjazd, Orlen- Górczyn, ul. Zgoda, Poznań
 • rejs szprewaldzką łodzią po labiryncie lasów i kanałów rezerwatu
  • podczas rejsu możliwość degustacji ogórków i innych „wiejskich” rarytasów
  • Lehde -  skansen i zagrody serbołużyckie, okazja do skosztowania miejscowych destylatów
 • Lübbenau:
  • wspólny spacer po historycznym centrum miasteczka
  • czas na zakup lokalnych szprewaldzkich produktów (ogóry i inne) oraz pamiątek
 • Pałac Branitz – zwiedzanie wnętrz (audioguide)
 • Park Branitz- wycieczka z przewodnikiem (obiekty z zewnątrz):
  • Dom wartownika
  • Dom Dżentelmena
  • Stajnie książęce
  • Kuźnia parkowa
  • Różana altanka
  • Kurhan
  • Piramida ziemna
  • Historyczne ogrodnictwo Pałacu
  • Folwark
  • Góra z kulą
  • Rodzinny cmentarz
 • ok. 23:15 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn, ul. Zgoda)

* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
A konkretniej…
Spreewald – kraina geograficzna Łużyc Dolnych, jedyna w swoim rodzaju atrakcja przyrodnicza Brandenburgii. Przedstawia sobą unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno – dolinowego. Cechuje go niepowtarzalne piękno dzikiej przyrody. O znaczeniu tych siedlisk świadczy fakt, że teren ten został w 1991 roku wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Gęsta sieć dwustu drobnych kanałów i strumieni, stanowiących tradycyjny system irygacji, przecina cały ten teren. Całkowita długość kanałów osiąga aż 1300 kilometrów. Kanały przecinają się i krzyżują, aby chwilę potem zacząć intensywnie meandrować. Niemiecka Wenecja, wodny labirynt, Wenecja Brandenburgii… musimy przyznać, że Spreewald nazywany jest tak w pełni zasłużenie! Płynąc, mija się łąki, pastwiska i lasy oraz zadbane wioski z drewnianymi chatami krytymi słomą lub trzciną, które świadczą o osadnictwie słowiańskim na tym terenie, sięgającym VI wieku. Mieszkający tutaj Serbołużyczanie przez swój język, przepiękne stroje ludowe i zwyczaje nadają regionowi swoisty charakter.
Wycieczka do Spreewaldu to wspaniały pomysł. Ujrzycie, iż każdy dom i gospodarstwo ma swój mały port i łódkę, którą mieszkańcy zbierają żniwa z pól, ale też codziennie „dostarczają” dzieci do szkoły.
Degustacja ogórków i rejs wyjątkową płaskodenną łodzią są po prostu nadzwyczajne! Szprewaldzkie dłubanki są takie same jak tysiąc lat temu, pozwól się ponieść falom Szprewy i fantastycznym wodnym opowieściom. Świergot ptaków i niespieszny rejs sprawią, że wrócisz wypoczęty i zadowolony!
Lübbenau to miasto przejażdżek łodzią i słynnych szprewaldzkich ogórków. Będąc tu, koniecznie spróbuj specjału tych okolic: szprewaldzkich ogórków kwaszonych oraz wybierz się na długi rejs  łodzią po romantycznych kanałach Szprewy.  Wiele stracisz nie widząc  pięknego,  zabytkowego centrum miasta z jego malowniczymi uliczkami i eleganckimi sklepami. Wśród produktów znajdują się popularne ogórki konserwowe, ogórki kiszone, ogórki musztardowe i kiszona kapusta i wiele innych  oraz charakterystyczne piwo ogórkowe.
Skansen w Lehde stanowi wyjątkowe muzeum i gwarantuje niezapomniane przeżycia. W zabytkowych, serbołużyckich zagrodach wiejskich dowiemy się, jak mieszkali i żyli mieszkańcy Szprewaldu w XIX wieku. To obowiązkowy punkt programu podczas pobytu w Szprewaldzie! Tu też czas wolny na kawę i odpoczynek w niezwykłej scenerii. Obiecujemy, „utoniecie” w zachwycie :)

Ale to nie wszystko. Obejrzymy jeszcze…
Branitz - Park i Pałac księcia Pücklera, jednego z najznamienitszych niemieckich projektantów ogrodów XIX wieku. Centrum założenia stanowi pałac z zabudowaniami gospodarczymi oraz rozległy park ze słynnymi piramidami ziemnymi na środku sztucznego jeziora
Park Branitz  z piramidami. Założenie parkowe książę von Pückler rozpoczął od analizy wykorzystania wysokich wód gruntowych i położonej w pobliżu rzeki Sprewy. Zależało mu na odpowiednim nawodnieniu parku. Wykopano kanały i jeziora, które uprawnym wcześniej polom nadały całkiem nowe oblicze. Dzięki delikatnie zakrzywionej rzeźbie terenu, jeziorom i nurtom wodnym poprowadzonym z wielką elegancją oraz wyjątkowej kompozycji drzew, Park Branitz jest ważnym punktem dla rozwoju sztuki ogrodnictwa krajobrazowego i stał się zabytkiem na światowym poziomie.
Cudami tu są dwie Piramidy ziemne, będące wspomnieniem orientalnej podróży Pücklera. Jednak Pückler wziósł Piramidy nie jak Egipcjanie z kamieni, ale usypał z ziemi, którą następnie zazielenił. Należą one do najważniejszych elementów romantycznej sztuki ogrodnictwa w Niemczech.
Kurhan (Tumulus), stojąca na środku jeziora i całkowicie porośnięta winoroślą, jest od 1871 roku miejscem pochówku księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Tam też w 1884 roku został przeniesiony grób jego żony i partnerki życia – księżnej Lucie Pückler). Tę niesamowitą historię (jak i wiele innych) usłyszymy z ust naszego ulubionego przewodnika.

Pałac Branitz leży w sercu parku krajobrazowego, jak szlachetny klejnot oprawiony w ogrody. Ten  późnobarokowy Pałac został przebudowany przez księcia Pücklera od 1846 roku. Bogato zdobione wnętrza dają wrażenie niezwykłego życia, jakie prowadził książę Pückler, znany wielu także z tego, że kompozycja lodów nosi jego imię. Książę Pückler był jedną z najbardziej pasjonujących postaci XIX wieku, znanym spełnionym pisarzem, podróżnikiem przez kraje Orientu, dandysem, uwodzicielem, błyskotliwym towarzyszem oraz miłośnikiem wykwintnych potraw.
Dbano wówczas, aby styl życia w Pałacu był jak najdoskonalszy, łącząc szlachetność z przytulnością. Pałac warto zwiedzić, choćby dla oryginalnych, szczęśliwie zachowanych wnętrz, szczególnie tapet przypominających orientalne dywany. Z kolei w pokoju muzycznym, jedynym zachowanym oryginalnie z czasów budowy pałacu w 1772 roku, warto zwrócić uwagę na rokokowo - klasycystyczne ornamenty. Na piętrze zaś urządzono trzy barwne i pełne przepychu pokoje orientalne. Warte zobaczenia są stylowa jadalnia, gdzie co wieczór jedzono kolację oraz fioletowo-złoty pokój Frühstückszimmer, w którym spożywano śniadanie. Barwne pokoje gościnne – Salonräume, urządzone przez księcia dla jego dostojnych gości, wskazują na wyjątkowy gust i poczucie stylu.

Oj, na bogato, na bogato wyprawa się szykuje. Żadna tam bieda- wycieczka. Program zapełniony po same kokardy
Cena: 270 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu.
Dodatkowo płatne gotówką:
48 EUR (wejściówki, rejs łodzią dłubanką z flisakiem, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, ogórasy, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania)).

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Karta EKUZ nie zawadzi. Maseczka zakrywająca usta i nos ( FFP2 lub „medyczne”).
Waluta obowiązująca: EUR.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizator wyjazdu: Magdalena Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • info telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • zaleca się wyrobienie karty EKUZ
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, rejsu


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści