2024-04-06 riese - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
RIESE VIP (prawie)  -  Gross-Rosen, Osówka, Grodno


mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy (przewodnik)
 • Podziemne Miasto Osówka (przewodnik)
 • Zamek Grodno (przewodnik/ audioprzewodnik)
 • Zapora wodna w Zagórzu Śląskim na Bystrzycy
DŁUGOŚĆ TRASY:
550 km
Termin:
6 kwietnia

POZOSTAŁO:Busowiaki. Działamy, nie ustajemy, wyjeżdżamy. Jest energia i moc w pełnym rozkwicie!

Oto wyprawa śladami II Wojny Światowej. Fakty i mity. Co jest prawdą, a co legendą?

Obóz, nie Oświęcim, ale Gross - Rosen. Nie Wilczy Szaniec, a góry Sowie. Jednak wciąż w temacie Organizacji Todt i
RIESE. A RIESE – to kompleks nigdy nie dokończonych obiektów w Górach Sowich będących … (no właśnie...)
Zamek w Książu natomiast, szykowano na siedzibę dla Hitlera w której miał przebywać po upadku Wilczego Szańca.

Chcemy pokazać pewne zależności. Będzie obóz jeniecki Gross- Rosen, będzie podziemne miasto Osówka oraz cudowny Zamek Grodno, a na deser dorzucamy zaporę wodną w Zagórzu Śląskim.

Zapraszamy Was na podróż w przeszłość – pełną niewyjaśnionych tajemnic. Przed nami wyprawa inna od wszystkich.
Tego dnia zacnego odwiedzimy obiekty bardzo różne, aczkolwiek tematycznie ze sobą połączone.
Przed Wami obiekty powiązane historycznie II wojną światową i tematem „RIESE”.

Plan w skrócie:

 • 6:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen przy pętli górczyńskiej
 • Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy (przewodnik)
  • Wiele obiektów poobozowych
  • Kamieniołomy
  • Projekcja filmu
 • Podziemne Miasto Osówka (przewodnik)
 • chwila dla głodnych i spragnionych
 • Zamek Grodno (przewodnik/ audioprzewodnik)
 • szyja bramna z zewnętrzną bramą i piętrem mieszkalnym
  • rozległe dziedzińce
  • budynek kaplicy z renesansowym portalem
  • sala tortur, krzyże pokutne
  • loch księżniczki
  • sala rycerska, myśliwska, sale książęce i sala mokra
 • Zapora wodna w Zagórzu Śląskim na Bystrzycy
 • ok. 22:39 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie


Szczegółowo:

A zatem rozpoczniemy od zwiedzania zespołu poobozowego i wystawienniczego Muzeum Gross-Rosen. To niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945 na obszarze ówczesnej III Rzeszy, nieopodal  wsi Rogoźnica (nazwa powojenna), będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec (o bardzo zróżnicowanej strukturze, typie działalności, stopniu podporządkowania obozowi-matce).
Wśród nich wymienić należy cały zespół obozów związanych z kompleksem jednej z największych wojennych budowli III Rzeszy, znanej pod kryptonimem „Riese”, znajdującej się w Górach Sowich. Budowa ta była objęta całkowitą tajemnicą, toteż w większości zatrudniono przy niej więźniów żydowskich – przeznaczonych do wymordowania. Wobec nikłych źródeł i dokumentów do dziś historycy nie są zgodni, co do przeznaczenia kompleksu „Riese”, w tym olbrzymich tuneli i korytarzy drążonych w skałach. Najważniejsze tezy mówią o nowej kwaterze Hitlera lub o olbrzymiej fabryce tajnej broni V-2.

Dalej zagościmy w niemieckiej podziemnej budowli z okresu II Wojny Światowej. Oto Podziemne Miasto Osówka będące systemem betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę w 1943 roku, przy wykorzystaniu robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Wyrobiska są częścią kompleksu "RIESE". Kompleks Osówka jest najbardziej zaawansowanym w sensie budowlanym obiektem projektu na terenie Gór Sowich. Do zwiedzania przygotowano ok. 1700 m podziemnych korytarzy i hal kryjących historie minionych lat. W kompleksie Osówka znajduje się również jedyna w całym „Riese” praktycznie ukończona już duża hala. Jest całkowicie obetonowana z podwójnym łukowym stropem, ma 50 metrów długości, 6 m szerokości i 6 m wysokości. Największa hala w kompleksie Osówka ma 40 metrów długości, 7 metrów szerokości i aż 18 metrów wysokości! Jest to najciekawszy udostępniony kompleks wybudowany w górach Sowich.

A dalej… wspaniale, wizyta w Zamku Grodno - perełce Dolnego Śląska. Cudownie położony na Górze Choina objętej rezerwatem, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim. Stojący samotnie na wysokiej górze zamek Grodno należy do największych i najlepiej zachowanych zamków Śląska. Otacza go blankowany mur obwodowy o nieregularnym kształcie, wsparty w narożnikach skarpami, z niewielką czworoboczną wieżą w części południowej
Zobaczymy tu sędziwą lipę sądową, liczącą ponad 400 lat. Jej nazwa wzięła się stąd, że… informację tę otrzymacie na miejscu. Mroczne podziemia opowiadają o torturach, jakie kiedyś stosowano, a po opowieści o nich dowiadujemy  się, że i my nie jesteśmy tu całkiem bezpieczni. Nad głowami bowiem wiszą w ciemności jadowite pająki sieciarze jaskiniowe ze swymi kokonami, w których rośnie kolejne ich pokolenie. W podziemiach zobaczymy też szkielet księżniczki Małgorzaty, a wiąże się z nim grodzieńska tragiczna legenda. W górnych salach dowiemy się, że do niektórych znaczących części zamku wstęp mieli tylko mężczyźni. Za to wielkie przywileje miał pies właściciela, oczywiście na miejscu zastaniecie odpowiedź na pytanie „jak to się mogło stać”.
To bardzo urokliwe miejsce, które pokochaliśmy od pierwszego spojrzenia, bowiem zamek jest unikatowy i magiczny, co czuć tutaj na każdym kroku. Co ważne, nie urządzono tu hotelu i modnego ostatnio Spa, za to spotkać tu często można rycerzy i poczuć klimat starej warowni. I owy brak szalejącej komercji uwielbiamy!

Dzionek owy wspaniały zakończymy zaporą wodną na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim.
Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim to bardzo pięknie położony zbiornik wodny wśród malowniczych szczytów i cennej przyrody, u stóp słynnego, gotyckiego Zamku Grodno. W 1917 roku w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku, na wodach rzeki Bystrzycy utworzono zaporowe Jezioro Bystrzyckie o powierzchni około 50 ha, zaś na wodach jeziora  utworzono zaporę. Jezioro Bystrzyckie (Lubachowskie), to jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach, bardzo malowniczo położone w dolinie pomiędzy Górami Sowimi i Pogórzem Wałbrzyskim. Zbiornik ciągnie się na długości około 3,3 km. Ponad jeziorem natomiast prowadzi nowy wiszący most, którym zastąpiono dawny most. A jest on multimedialnym. Kamienna zapora spiętrzającą wodę, stanowi do dnia dzisiejszego zabytek techniki. Zapora mierzy 44 m wysokości oraz 230 m długości. Powstały w ten sposób zbiornik wody jest w stanie zgromadzić około 8 mln litrów wody!!! I to oto cudo stanie się doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego przygód.

Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze).
Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy węzełki wędrowne, szykujmy wygodne buty i jedźmy :)


Cena 250 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
115 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy:
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Nie zapominamy o foto aparacie, powerbanku i dowodzie osobistym

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) Więcej o nas - tutaj

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizatorem wyprawy jest Do It Jarosław Elminowski
 • zapisy: formularz zgłoszeniowy na www.busemzpoznania.pl
 • zapytania: www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • samo kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów/ biletów
 • przed wyjazdem polecamy wysłuchanie podkastu Kompleks Riese i tajne projekty techniczne III Rzeszy dostępnego tutaj

Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści