2023-04-01 zloto srebro i ksiezniczka - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

Przejdź do treści
kkkk
Srebro, złoto i księżniczka


mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy

 • Twierdza Srebrna Góra (NOCNE ZWIEDZANIE) (z przewodnikiem i pochodniami)
 • Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)
 • Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • Muzeum gazownictwa w Paczkowie (przewodnik)

DŁUGOŚĆ TRASY:
680 km
Termin:
1 kwietnia

POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie. Przedstawiamy Wam niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem. Czy są sprawy ważniejsze aniżeli ta z nazwy owej?

Oto wyprawa ubrana w złoto i srebro w towarzystwie niderlandzkiej królewny wraz z poszukiwaniem taniego gazu. Wyprawa bardzo na czasie i powiedzmy sobie jasno, iż niezbędna do odbycia. Przy okazji nadszedł czas na nasze ukochane fyrtle. Wyczekiwane z utęsknieniem.

A co w programie? Twierdza Srebrna Góra będąca unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Sprzyja miłośnikom historii, przyrody i turystyki. Tu NOCNE ZWIEDZANIE w blasku pochodni i z hucznym wystrzałem armatnim!

Dodajemy kopalnię w Złotym Stoku, a wraz z nią niesamowitą podróż w głąb ziemi. Podziemny wodospad, Trasa Turystyczna i wiele atrakcji. Będzie też Chodnik śmierci, to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota, ale szczegóły dopiero na miejscu.

Dorzucamy ważny dodatek gazowy  w Paczkowie (polskim Carcassonne zwanym). Głównym celem: Muzeum Gazownictwa. Miejsce niesamowite, a nawet nieco tajemnicze. Ktoś zastanawiał się kiedykolwiek skąd w naszych kuchniach bierze się gaz? Gaz miejski, gaz ziemny czy jeszcze inny? O gazie wiedzy zaczerpniemy w zabytkowej gazowni. To tu w 1901 roku uruchomiono produkcję gazu, a zużywano go głównie do oświetlania ulic oraz do przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało, obejrzymy tu show z użyciem Tuby Rubensa obrazujące emisję fali dźwiękowej za pomocą płomieni! Niessamowite!

I dorzucamy perłę wyprawy w postaci spotkania z niesamowitą królewną Marianną. To ona była „budowniczym” słynnego pałacu w miejscowości Kamenz (czyli Kamieniec Ząbkowicki). Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w. Opowiemy Wam też o poznańskim wątku w pałacowej historii. Zatem uwaga, podwoje cudownego Pałacu Marianny Orańskiej staną tegoż dnia dla nas otworem. Będziecie zachwyceni!

Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać?
Nie czekajmy więc. Pakujmy manatki i jedźmy :)

pobierz program
Plan w skrócie:
 • 7:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen przy pętli górczyńskiej
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)
 • Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
 • chwila dla wygłodniałych brzuszków (nie wliczone)
 • Twierdza Srebrna Góra (przewodnik)- NOCNE ZWIEDZANIE z pochodniami
 • ok. 2:00 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianieA konkretniej, to wyglądać będzie tak:


Naszą przygodę rozpoczniemy w neogotyckim Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowicki. Cudowna perełka, wisienka na naszym dolnośląskim torcie. Wzniesiony z inicjatywy niderlandzkiej królewny, Marianny Orańskiej, jako jej letnia rezydencja. Jego budowa trwała 33 lata i pochłonęła równowartość trzech ton złota. Po wojnie pałac został zdewastowany, ograbiony ze wszelkich kosztowności, a na koniec podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Od 1go maja 2013 ponownie został udostępniony dla zwiedzających. Pięknieje z roku na rok coraz bardziej.Zaś w Złotym Stoku, w kopani, złota zwiedzimy Podziemną Trasę Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna, tu niesamowita atrakcja- skarbiec), „Chodnik Śmierci”, w którym spotkamy się z Gnomem (wg starych wierzeń górniczych gnomy pilnowały złota w kopalni), obejrzenie muzealnej kolekcji tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, przejażdżka kolejką podziemną oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”.
Kolejny przystanek, to Paczków – polskie Carcassonne, skąd to określenie? Przekonacie się sami.
Muzeum Gazownictwa – mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.I GWÓŹDŹ PROGRAMU! Twierdza w Srebrnej Górze. To największa górska twierdza Europy i wyjątkowy zabytek architektury militarnej XVIII wieku. Jest niepowtarzalna ze względu na historię i położenie. Sercem twierdzy jest potężny Donjon i otaczający go pierścień bastionów. W 2019 roku Twierdza Srebrna Góra otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny.
Tuż po zmroku, kiedy ludzie zapadają w sen, my - grupa śmiałków, udamy się na nocne zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. W towarzystwie żołnierza – przewodnika będziemy przemierzać w blasku pochodni korytarze, kazamaty i poznawać nieodkryte dotąd tajemnice. Będą ciekawostki i forteczne opowieści w magicznych historycznych wnętrzach fortu. Dowiemy się jeszcze więcej o trudach żołnierskiego życia, a może nawet przez chwilę poczujemy się jak w pruskiej armii.  A do tego pokaz ładowania i wystrzału z armaty, to będzie szalenie huczny finał naszej srebrnogórskiej przygody. Ponadto nocna panorama oglądana z najwyższego punku obserwacyjnego w okolicy. ŁAŁ! To co, macie odwagę, żeby ruszyć z grupą śmiałków, gdy zgaśnie światło? My idziemy
Cena 220 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
149 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termos z napojem ulubionym?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. W kopalni i sztolniach panuje chłód, bluza szalenie przydatna. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizatorem wyprawy jest DO IT Jarosław Elminowski
 • zapisy: formularz "ZAPISZ SIĘ" na końcu wydarzenia
 • informacje telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści