
SAKSONIA SZWAJCARSKA z lądu i wody
Co zobaczymy, Gdzie będziemy
- Twierdza Königstein
- Bastei - kamienny most
- Zamek Neurathen - ruiny
- zejście do uzdrowiska Rathen
- rejs statkiem po Łabie z Bad Schandau do Pillnitz
- Pałac w Pillnitz
- Zamek Stolpen

Obejrzyj miejsca, w których będziemy na mapie google; zobacz "prawie" realnie w google earth; zapoznaj się ze zdjęciami i opisami osób, które tam były
DŁUGOŚĆ TRASY:
1100 km
POZOSTAŁO:
Termin:
27 - 28 sierpnia
Saksonio, wracamy!
Kto już na nami bywał pośród saksońskiej przyrody, doskonale rozumie naszą radość :)
Szwajcarską Saksonię oglądać będziemy z lądu i wody.
Zakola Łaby – to coś, co dotychczas oglądaliśmy tylko z lądu. Na tej wyprawie będziemy meandrować wraz z rzeką i z niej cieszyć swoje oczy widokami. A to wrażenia bezcenne.
Te miejsca zachwyciły nas już dawno, a sama Basteja - skalne ostańce ponad doliną Łaby wraz ze słynnym kamiennym mostem, to najczęściej fotografowane punkty w tym rejonie. Skoro Basteja, to oczywiście zobaczymy Twierdzę Königstein, jedną z największych twierdz Europy. Nie odpuścimy też zamkowi Stolpen z wieżą Jana, w której zamkniętą została królewska faworyta (wiecie o kim mowa) oraz barokowemu pałacowi w Pillnitz, będącym ongiś letnią rezydencją wielu elektorów i królów Saksonii.
Przekonacie się, że naszą miłość saksońska, w którą chcemy Was wtajemniczyć nie jest bezpodstawną. A jak śpiewał Wiesław Michnikowski „…jeżeli kochać, to nie indywidualnie…”. Stwórzmy team zakochanych :)
Nie czekajcie, nie zastanawiajcie się, pakujcie walizki i w drogę!
pobierz program
A oto co nas czeka
Sobota:
- 6:00 wyjazd z Poznania (Orlen Górczyn, ul. Zgoda)
- Twierdza Königstein
- Bastei - kamienny most
- Zamek Neurathen - ruiny
- zejście do uzdrowiska Rathen
- przyjazd na nocleg wieczorową porą
Niedziela:
- rejs statkiem po Łabie z Bad Schandau do Pillnitz
- Pałac w Pillnitz
- Zamek Stolpen
- powrót do Poznania ok. godz 22:30 (Orlen Górczyn)
Krótki przewodnik po obiektach

Zaczątkiem twierdzy był XIII wieczny czeski zamek. Następnie zamek przejęli Sasi i pełnił on funkcję fortecy granicznej. Stopniowo był powiększany aż do czasów napoleońskich, gdy twierdza straciła znaczenie strategiczne i powstało w niej najlepiej strzeżone więzienie w Saksonii.
Jako twierdza, nigdy nie została zdobyta. Przysłużyła się również w czasach II wojny światowej, gdyż w jej czeluściach ukryto skarby drezdeńskich dzieł sztuki.
Twierdza ma również polskie akcenty za sprawą Augusta II Mocnego, elektora saskiego i króla polskiego. W czasie swojego panowania wielokrotnie przebywał w Königstein, gdzie przyjeżdżał z całym dworem i oddawał się wielogodzinnym hulankom. I trzeba pamiętać, że oficerowie, którzy nie chcieli z nim pić, byli surowo karani!
Zwiedzanie chętnie rozpoczniemy i zakończymy zjazdem przymocowaną do skały windą panoramiczną.

Słynny most jest połączony z wieloma punktami widokowymi. Jednym z nich są pozostałości po Zamku Neurathen, skąd zobaczyć można prawy brzeg Łaby. Poza tym turyści odwiedzają także punkty Ferdinandstein oraz Kleine Gans. Most Bastei stanowi ważny węzeł szlaków. Znajdujący się u podnóża szczytu teatr na świeżym powietrzu może pomieścić 2000 osób. Co roku odbywa się tutaj kilkadziesiąt różnorodnych występów lub przedstawień. Schodząc szlakiem w kierunku Łaby, turyści odwiedzają również Amselsee - niewielkie jezioro, znajdujące się w dolinie rzecznej, w okolicach miasta Rathen.
Spacer pośród tych niesamowitych form skalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy nie tylko miłośnika górskich wycieczek!

Pałac mieści muzeum rzemiosła artystycznego, katolicką kaplicę, kuchnię dworską i wiele, wiele innych. Budynki wraz z otaczającym je parkiem były prezentem saskiego elektora i króla Polski Augusta II Mocnego dla jego faworyty, pięknej Anny Konstancji Cosel.

W drugiej połowie XVI wieku zamek został przekształcony w okazałą renesansową rezydencję. W pierwszej połowie XVIII wieku zamkowa wieża służyła za mieszkanie dla najsłynniejszej z faworyt elekta saskiego i króla Polski, Augusta II Mocnego - Annie Konstancji Cosel (1680-1765). W młodości przez blisko 10 lat odgrywała ona ważną rolę na saskim dworze, jednak gdy miłość króla wygasła, została wygnana i osadzona właśnie na zamku Stolpen. Miała z Augustem trójkę dzieci. Roczne wydatki na jej zachcianki wynosiły prawie 100 tysięcy talarów, za co można było utrzymać np. ośmiotysięczny oddział wojskowy. Odcięta od rodziny i towarzystwa spędziła na zamku blisko 50 lat swojego życia dożywając późnej starości.
Cena 480 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, nocleg, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
60 eur (wejściówki i przewodnicy w obiektach, rejs statkiem, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Waluta: EUR
Noclegi: Penzion Permon, Czechy, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami
Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki oraz produkty do kanapek na następny dzień. Mamy dostęp do czajników i mini- kuchni (mikrofala). Albowiem uruchomimy busowy gril, zabierzcie na ruszt, to co lubicie najbardziej. Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Piersiówka z ulubioną zawartością nie zawadzi. Nie zapominamy o foto aparacie, power- banku i dowodzie osobistym. Karta EKUZ nie zawadzi. Maseczki mile widziane (najlepiej FFP2, ewent medyczne)
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
- ze wzglądu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na rejs, opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, rejsu
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach





