2022-05-21 opolszczyzna - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
kkkk
MOSZNA – KOPICE – MUZEUM GAZOWNICTWA
Topowo i niszowo na Opolszczyźnie


Gdzie będziemy? Co zobaczymy

 • Zamek w Mosznej  (przewodnik i lektor)
  • komnaty
  • wieże
  • dodatkowo: nowa trasa (nowe i niedostępne wcześniej miejsca)
  • park
 • Kopice- pałac na wodzie – pozostałości zabudowań z parkiem (przewodnik)
 • Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodni
      DŁUGOŚĆ TRASY:
      700 km
      Termin:
      21 maja
      mapa

      POZOSTAŁO:
      Nareszcie. Jest moc, jest energia, jest Opolszczyzna! Oto czas spełniania marzeń. A zatem przedstawiamy Wam naszą w pełni autorską wyprawę na Opolszczyznę, podczas której znajdziecie się również w miejscach, gdzie nie ma regularnego zwiedzania, a często to miejsca gdzie już tylko diabeł babę posyła!

      W wiosennej (azaliowo- różanecznikowej) odsłonie ujrzymy między innymi Zamek w Mosznej (też pałacem zwanym). Ten disneyowski obiekt o 99 wieżach i wieżyczkach jest jedną z naszych perełek. To nasz wybór na topowe miejsce na opolszczyżnie.

      Niszowym, to nasza druga perełka - cudowny Pałac na wodzie w Kopicach wraz ze zwiedzaniem VIPowskim. Tu poznacie historię Joanny, "Śląskiego Kopciuszka", co brzmi jak  scenariusz bajki Walta Disneya, ale ta wydarzyła się naprawdę. To obiekt obserwujemy od wielu lat i nieustająco jesteśmy nim zafascynowani. Pałac, który mimo swojej (upadłej) świetności dotąd nie miał szczęścia do właściela.

      Po historiach romantycznych przejdziemy do życia codziennego. Zagościmy w Paczkowie (polskim Carcassonne zwanym). Niesamowite, prawie nieznane miasto ze wspaniałą architekturą. Jednakże głównym celem paczkowskiej przygody stanie się Muzeum Gazownictwa (istnieją takie dwa w Polsce). Miejsce niesamowite, a nawet nieco tajemnicze. Ktoś zastanawiał się kiedykolwiek skąd w naszych kuchniach bierze się gaz? Gaz miejski, gaz ziemny czy jeszcze inny? O gazie wiedzy zaczerpniemy w zabytkowej gazowni. To tu w 1901 roku uruchomiono produkcję gazu, a zużywano go głównie do oświetlania ulic oraz do przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało, obejrzymy tu show z użyciem Tuby Rubensa obrazujące emisję fali dźwiękowej za pomocą płomieni! Niessamowite!

      Program, jak zwykle u nas, bardzo napięty. Gwarantujemy, że czas wykorzystamy maksymalnie, a wrażeniami można by obdzielić jeszcze ze dwie i pół wycieczki

      pobierz program
      Sobota
      • 6:00 Wyjazd z Poznania (Orlen Górczyn, ul. Zgoda)
      • Zamek w Mosznej  (przewodnik i lektor)
       • komnaty
       • wieże
       • dodatkowo: nowa trasa (nowe i niedostępne wcześniej miejsca)
       • park
      • Kopice- pałac na wodzie – pozostałości zabudowań z parkiem (przewodnik)
      • Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
      • ok. 23:30 powrót do Poznania (Orlen Górczyn)

      A konkretniej…

      Pałac w Kopicach (pałacem na wodzie zwanym) – został wzniesiony dla hr. Joanny i hr. Hansa Schaffgotschów. Obiekt powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy starszej, klasycystycznej rezydencji. Kopicki pałac pozostał własnością Schaffgotschów do lutego 1945 r. II wojnę światową przetrwał bez zniszczeń i w latach powojennych służył lokalnej społeczności. Funkcjonował także jako ośrodek kolonijny i obozowy dla dzieci i młodzieży. Spłonął podpalony w 1954 i 1958 r. Dziś znajduje się w stanie zaawansowanej ruiny. Mury zewnętrze zachowały się prawie w całości, przez co pierwotna forma bryły budynku pozostaje czytelna. Nie istnieje żaden fragment więźby dachowej skrzydeł. Zachowała się jedynie konstrukcja hełmu wieży północnej oraz niewielki fragment zadaszenia przy oranżerii. Pss… a tak w tajemnicy powiemy, zmiany się szykują dla obiektu niesamowite :)      Paczków – polskie Carcassonne, skąd to określenie? Przekonacie się sami. Będziecie zaskoczeni widokiem na Ratusz oraz rynkiem i murami obronnymi.
      Jednakże najważniejsze na naszej tasie będzie muzeum Gazownictwa. Istnieją jedynie dwa takie w Polsce. Mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.      Pałac (Zamek) w Mosznej. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zamek zamieszkanym był do końca II Wojny Światowej. Po wojnie losy Zamku układały się różnie - od 1972 do 2013 roku służył za budynek szpitala. Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura Zamku przyciąga rokrocznie do Mosznej rzesze turystów (w tym nas)
      Tym razem poza znaną już trasą zwiedzania odwiedzimy zamkowe miejsca „nieturystyczne” i zwyczajowo niedostępne, jak np. strych z oryginalną więźbą dachową, maszynownia windy, szklane poddasze nad galerią, magazyny hrabiego czy przejście na wieże przez nowo wyremontowane III piętro. Nie zawiedziecie się.


      Program zmodyfikowany na "pokowidowski" - dlaczego - opowiemy na miejscu :)

      Cena 200 zł zawiera:
      Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
      Dodatkowo płatne gotówką:
      115 zł (wejściówki, przewodnicy,  opłaty  administracyjno- parkingowe)
      Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

      Co zabieramy?
      Picie (może termos z ulubioną herbatką?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki (w Kopicach teren nierówny), strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Środek na komary nie zawadzi. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)

      O nas:
      Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
      Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas – tutaj.
      Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
      Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO. Więcej o nas – tutaj

      Informacje małym druczkiem:
      • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
      • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
      • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
      • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
      • nie odpowiadamy za zmianę cen wstępów w trakcie sezonu

      pobierz program
      Opinie o nas i naszych wyprawach
      opinia
      opinia
      opinia
      komentarze z fb
      komentarze z fb
      komentarze z fb
      Wróć do spisu treści