2022-08-12 czeski raj - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
slowacki raj
Najlepsze zamki Czeskiego Raju*


Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • hrad Vranov
 • zamek Frydstejn
 • ZamekTrosky
 • Hrad Kost (przewodnik)
 • Zamek Frydlant (przewodnik - polski)
 • zamek (pustelnia) Sloup
 • OYBIN (Niemcy) ruiny zamku i klasztoru z XIII w.
mapa
DŁUGOŚĆ TRASY:
1500 km

POZOSTAŁO:
Termin:
12 - 14 sierpnia
Drogie Busowiaki.
Wracamy do korzeni. Przecież jesteśmy „towarzystwem zamkowym”. A jak zamki to … no właśnie Czechy. A jak Czechy to Czeski Raj. Tak po sąsiedzku.

Przygotowaliśmy iście zamkową wyprawę. Miejsca, gdzie niemal na każdym wzniesieniu znajduje się zamek. Wybraliśmy (subiektywnie, rzecz jasna) siedem naj - zamków. Sześć w Czechach a jeden w Niemczech (na styku z Saksonią).
Nie od dziś zakochani jesteśmy w Czechach oraz w czeskich i niemieckich atrakcjach. Przez te wszystkie lata poznaliśmy je trochę. Jesteśmy pewni, że możemy Wam przedstawić naprawdę „wartościowe” rzeczy.

Czy zamkowe przygody nigdy się nie kończą? Prawidłowa odpowiedź: nigdy! Zatem pędzimy znów na zwiedzanie. Czas gna jak zwariowany, zatem nie traćcie go na długie namysły. Szykujcie okulary słoneczne, pastujcie buty i
oświeżajcie kapelusz                        

Nie czekajcie, działajcie, wpisujcie się na listę uczestników

pobierz program
Piątek
 • 17:00 wyjazd z Poznania (Stacja paliw Orlen – pętla Górczyn)
 • wieczorny przyjazd na miejsce noclegu
 • mała integracja
   
Sobota
 • hrad Vranov
 • zamek Frydstejn
 • ZamekTrosky
 • Hrad Kost (przewodnik)
 • przyjazd na miejsce noclegu
 • Integracyjna nasiadówka

Niedziela
 • Zamek Frydlant (przewodnik - polski)
 • zamek (pustelnia) Sloup
 • OYBIN (Niemcy) ruiny zamku i klasztoru z XIII w.
 • 22:45 przyjazd do Poznania (Orlen Górczyn)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie


Program zwiedzania wiedzie przez:

Zamek Vranov- zbudowany na początku XV wieku na stromej skale, wznoszącej się wysoko nad Jizerą. W okresie swego powstania zamek spełniał wszystkie wymogi obronne, albowiem przy jego budowie wykorzystano formacje piaskowcowych skalisk opadających ze wszystkich czterech stron prawie pionowo do doliny Jizery.

Zamek Frydstejn- ruiny, typowy gród warowny stanowi przepiękną dominantę regionu Maloskalsko. Gród był z części wyciosany w skale, ciasne pomieszczenia zmuszały budowniczych do piętrowej koncepcji budowli. Obronę grodu zapewniały mury, do których była włączona także duża okrągła wieża. Kolejna okrągła wieża została zbudowana w przedgrodziu.


Zamek Trosky - osobliwe ruiny gotyckiego grodu. Charakterystycznym elementem zamku są połączone grubym murem wyrastające z bazaltowej skały dwie okazałe wieże. Pierwsza z nich mierzy 57 metrów i nazywana jest potocznie "Panna", zaś druga (mniejsza ) 4 metrowa o bardziej przysadzista określana jest mianem "Baba".
Zamek Kost - jedna z najpotężniejszych twierdz gotyckich. Najstarszą część warowni stanowi Stary Pałac oraz Czerwona Wieża w której znajduje się zamkowa kaplica. Dominującym elementem zaś jest wysoka trapezoidalna Biała Wieża.

Zamek Frydlant, to średniowieczny majestatyczny zamek, jeden z ciekawszych zabytków w regionie. Usytuowany na obrzeżach miasta na bazaltowym zalesionym wzgórzu. Budowla ta stanowi ciekawe połączenie dawnego średniowiecznego gotyckiego zamku i renesansowego pałacu. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to w czasach panowania króla czeskiego Przemysła Otokara II wzniesiony został tu pierwszy gród obronny. Mimo że warownia była wielokrotnie oblężona i atakowana, przetrwała bez większych zniszczeń do czasów obecnych. Obejrzymy bogato umeblowane wnętrza, wspaniałą galerią obrazów oraz kolekcję zamkowych militariów.

Zamek skalny i pustelnia Sloup- w średniowieczu był tu zbudowany z polecenia Ronovców gród warowny otoczony fosami. Strategiczne położenie predysponowało go do czynnej roli w wojnach z łużyckim Związkiem Sześciu Miast. Został zajęty dopiero po całkowitym wygłodzeniu załogi. Zagłady dokonały wojska szwedzkie w okresie wojny trzydziestoletniej, które gród wypaliły. W XVII wieku gród został ofiarowany pustelnikom. Cesarz Józef II kazał pustelnię zlikwidować, a od tego czasu gród jest niezamieszkały.Romantyczne ruiny zamku i klasztoru Oybin wznoszą się na prawdopodobnie najbardziej znanym masywie skalnym Gór Żytawskich, któremu kaprysy natury nadały kształt ula. Początkowo były prostą fortyfikacją, zamek został rozbudowany na początku XIV wieku w budowlę obronną, mającą chronić dwa szlaki handlowe prowadzące przez przełęcz. Karol IV, król Czech i cesarz niemiecki zbudował Dom Cesarski i założył klasztor dla Zakonu Celestynów, którego ruiny są dziś najpiękniejszym świadectwem z czasów Karola IV. Mieszkało tu od sześciu do dwunastu mnichów. Kościół klasztorny, na którym swoją wizytówkę pozostawiła słynna praska szkoła budowlana katedralna, jest do dziś wymownym tego przykładem w swojej wyjątkowości..Przez 200 lat zamek i klasztor istniały obok siebie i razem. Sprawdzianem tego współistnienia mogła być pomyślna obrona przed husytami w 1429 roku. W końcu na Oybinie bezpiecznie przechowywano część skarbu katedry praskiej św. Wita. W XVI wieku Reformacja zakończyła życie klasztorne – a przyroda przejęła budowlę w swoje posiadanie. Przekonacie się, że jest to Miejsce, gdzie natura w najcudniejszy sposób przenika się z historią

Jak widzicie program ciekawy, napięty (choć bywało trudniej), nóg i długości kliszy w aparacie nieszczędzący J
Cena 480 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, noclegi,  zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
1100 koron czeskich oraz 10 eur (wejściówki i przewodnicy w obiektach, opłaty  administracyjno- parkingowe, winiety)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik czk: 100 koron = ok. 19 zł

Noclegi  Jakże znana i lubiana przez busowiaków Agroturystyka w Piechowicach, pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami, dostępem do kuchni, wspaniałym tarasem z grillem i pokojem do wspólnych "nasiadówek"

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki oraz produkty do kanapek na następne dni. Dostęp do kuchni mamy, zatem odgrzać każdy może co przywiezie lub upoluje. Albowiem uruchomimy busowy gril, zabierzcie na ruszt, to co lubicie najbardziej. Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Piersiówka z ulubioną zawartością nie zawadzi. Nie zapominamy o foto aparacie, power- banku i dowodzie osobistym. Karta EKUZ też nie zawadzi. Maseczki w Czechach: maska ochronna usta- nos (najlepiej FFP2)

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
       
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści